Wiadomości

Sąd przedłużył tymczasowy areszt wobec Pabla G., zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Okręgowy w Przemyślu na wniosek śledczych przedłużył tymczasowy areszt wobec Pabla G., zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji – potwierdził portal tvp.info w Prokuraturze Krajowej.

Prokurator Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej w rozmowie z portalem tvp.info przekazał, że 12 sierpnia Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie wystąpił do Sądu Okręgowego w Przemyślu o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Pabla G.

– Przesłankami uzasadniającymi skierowanie wniosku są obawa matactwa procesowego, obawa ukrycia się lub ucieczki oraz grożąca podejrzanemu surowa kara – zaznacza prokurator. We wtorek Sąd Okręgowy w Przemyślu podzielił argumentacje prokuratora, uwzględnił wniosek i przedłużył tymczasowy areszt wobec Pabla G. o kolejne trzy miesiące.

Przypomnijmy, Pablo G. został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW pod koniec lutego w Przemyślu. Według śledczych zatrzymany prowadził działalność szpiegowską w Warszawie, Przemyślu, Medyce i innych polskich miastach oraz na Ukrainie i innych państwach.

Mężczyzna podawał się za dziennikarza. To obywatel Hiszpanii rosyjskiego pochodzenia. G. usłyszał zarzuty szpiegostwa na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej (GRU) przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Grozi mu za to do 10 lat pozbawienia wolności. Jak informował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, Pablo G. został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego FR.

– Działania na rzecz Rosji prowadził, korzystając ze statusu dziennikarskiego. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych – informował Żaryn.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!