Wiadomości

Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o areszt dla Leszka Czarneckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o areszt dla Leszka Czarneckiego w związku z tzw. aferą GetBack – poinformowało na twitterze Polskie Radio 24.

Sąd podkreślił jednak, że jest wysokie prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanego mu czynu…

Prokuratura wysłała do sądu wniosek o aresztowanie Czarneckiego w sierpniu. Według ustaleń organów ścigania, Czarnecki od miesięcy ukrywa się za granicą. Prokuratura Regionalna postawiła biznesmenowi jeden zarzut, ale wypełnia on znamiona kilku przestępstw. Chodzi o prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci dystrybucji Idea Bank S.A.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że Leszek Cz. jako Przewodniczący Rady Nadzorczej Idea Bank S.A. oraz osoba faktycznie nim zarządzająca, poprzez wyrażanie zgody umożliwił zorganizowanie i prowadzenie sprzedaży obligacji GetBack S.A. w sieci Idea Bank S.A., za pośrednictwem którego obligacje GetBack S.A. nabyło blisko 2000 osób za kwotę 731 mln zł. Klienci Idea Bank byli systemowo wprowadzani w błąd, co do bezpieczeństwa zainwestowanych środków, właściwości nabywanego instrumentu finansowego i jego ekskluzywności” – przekazała Prokuratura Regionalna.

Dystrybucja obligacji za pośrednictwem Idea Banku była prowadzona bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Śledztwo zostało wszczęte 24 kwietnia 2018 r. po zawiadomieniach przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł.

/Polskie Radio 24, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!