Wiadomości

Sąd: migrantom koczujących w Calais należy zapewnić dostęp do wody pitnej, sanitariatów i pryszniców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W trybie pilnym sąd w Lille na północy Francji wydał w poniedziałek orzeczenie, w którym nakazał władzom podjęcie natychmiastowych kroków w celu zapewnienia migrantom koczującym w Calais dostępu do wody pitnej, sanitariatów i pryszniców.

Werdykt sądu administracyjnego, wydany na wniosek pozarządowych organizacji pomocowych, nie nakazuje otwarcia w Calais punktu przyjmowania migrantów. Niemniej stanowi on, że władze muszą w ciągu 10 dni podjąć kroki zapobiegające „narażeniu na nieludzkie lub poniżające traktowanie”.

Szacuje się, że na ulicach Calais przebywa obecnie od 400 do 600 migrantów, którzy liczą, że przedostaną się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche. Pochodzą głównie z Erytrei i Sudanu.

W piątek szef francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gerard Collomb złożył wizytę w Calais i wykluczył założenie tam ośrodka dla migrantów. Była to jego odpowiedź na obawy, że w Calais powstanie znowu dzikie obozowisko na kształt „dżungli”, która została zlikwidowana w ubiegłym roku. Ok. 7 tys. migrantów przewieziono wówczas do różnych ośrodków we Francji.

Od końca maja, podobnie jak miało to miejsce za czasów istnienia „dżungli”, zdarza się, że migranci blokują drogi, by spowolnić jadące w kierunku Wielkiej Brytanii pojazdy. Usiłują później wejść do zatrzymujących się samochodów. W wypadku spowodowanym przez taką blokadę zginął w ubiegłym tygodniu polski kierowca.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!