Wiadomości

Są doniesienia o ofiarach śmiertelnych starć demonstrantów z siłami porządkowymi w Irańskim Kurdystanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Iranie od soboty dochodzi do masowych protestów, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini, zatrzymanej przez policję za „nieodpowiedni ubiór”. 22-latka z Irańskiego Kurdystanu po “przesłuchaniu” zapadła w śpiączkę i zmarła.

W sobotę i niedzielę w wielu miastach Irańskiego Kurdystanu miały miejsce masowe demonstracje, które były brutalnie tłumione przez siły porządkowe. Wczoraj pojawiła się informacja, że w miastach Bukan, Mahabad, Sakez i Sanandadż rozpoczął się strajk generalny. Równocześnie fala protestów rozlała się na miasta perskie, do gwałtownych starć demonstrantów z policją doszło między innymi w stołecznym Teheranie.

Nieoficjalne doniesienia mówią o śmierci dwóch osób, które zginęły, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w kurdyjskim mieście Sakez, rodzinnym mieście Amini. Dwie inne osoby miały zostać zabite w mieście Divandarreh w „bezpośrednim ostrzale” sił bezpieczeństwa, a jedna – w Dehgolan, również w Kurdystanie. Telewizja państwowa podała, że aresztowano wielu protestujących, ale zaprzeczyła „niektórym twierdzeniom o śmierci w mediach społecznościowych”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!