Wiadomości

Rzecznik “Solidarności”: Jeśli ktoś uznaje Marsz Niepodległości za faszystowski, jest idiotą i nie warto z nim polemizować.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Solidarność jako suwerenna i niezależna organizacja nie zamierza się nikomu tłumaczyć ze swoich decyzji. Marsz Niepodległości to wyraz patriotyzmu i miłości do własnej ojczyzny. Jest ważnym elementem świętowania stulecia odzyskania niepodległości – powiedział portalowi Tysol.pl Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ „Solidarność”.

Słowa padły w odpowiedzi na petycję domagającą się wycofania „Solidarności” z udziału w organizowanym 11 listopada przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Władze największego związku zawodowego oficjalnie zapowiedziały udział w manifestacji.

„Marsz ten nie jest zwykłym obchodem rocznicy odzyskania niepodległości. Jest on organizowany przez liderów skrajnie prawicowych ugrupowań” (pisownia oryginalna) – napisano w petycji. Zdaniem jej autorów, „poparcie dla Marszu Niepodległości pomoże faszystom udawać, że są oni tylko normalną częścią sceny politycznej oraz przyczyni się do wzrostu ich wpływów”.

Rzecznik „Solidarności” odniósł się do petycji w bardzo stanowczych słowach.

– Solidarność jako suwerenna i niezależna organizacja nie zamierza się nikomu tłumaczyć ze swoich decyzji. Marsz Niepodległości to wyraz patriotyzmu i miłości do własnej ojczyzny i jest ważnym elementem świętowania stulecia odzyskania niepodległości. Jeśli ktoś uznaje go za marsz faszystowski, jest idiotą i nie warto z nim polemizować. Czy jeśli na mszy pojawi się jakiś kretyn faszysta albo komunista, to znaczy, że jest to msza faszystowska czy komunistyczna? My stawimy się licznie i wszystkich z całymi rodzinami serdecznie zapraszamy – powiedział Marek Lewandowski.

– To jest wspaniały sposób świętowania zarówno rocznicy odzyskania niepodległości, jak i wyraz miłości i patriotyzmu. To jest dla nas oczywiste i naturalne, że „Solidarność”, która dała Polsce wolność, bierze udział w tego typu uroczystościach – powiedział na temat udziału związku w manifestacji Piotr Duda, szef „Solidarności”.

– „Solidarność” była zwieńczeniem polskiej drogi do wolności, dlatego 11 listopada nie może nas zabraknąć na ulicach Warszawy – dodał.

Marsz Niepodległości w Warszawie ma wyruszyć 11 listopada o godz. 14 z ronda Dmowskiego, następnie Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego udać się na błonia Stadionu Narodowego. Organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego członkowie są związani z Ruchem Narodowym. Demonstracja odbywa się co roku 11 listopada, począwszy od 2010 r.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!