Wiadomości

Rzecznik rządu reaguje na działania Komisji Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jeżeli chodzi o kwestie zabezpieczenia, które zarządził TSUE, jego wykonanie należy do Sądu Najwyższego – stwierdził Piotr Müller

W połowie lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Po tym wyroku Komisja Europejska dała Polsce czas do 16 sierpnia na zastosowanie się do orzeczenia TSUE, nakazującego zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej.

W związku z niewykonaniem postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu działania Izby Dsycyplinarnej, Komisja Europejska poinformowała we wtorek że zwróci się do TSUE o nałożenie na nasz kraj kar finansowych.

Informację w tej sprawie przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych, znana z szowinistycznych poglądów i niechęci do Polski, wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourowa. “Poprosiliśmy Trybunał Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za działania Izby Dyscyplinarnej, która nadal prowadzi sprawy i nie szanuje zarządzeń TSUE” – napisała na Twitterze Jourova.

Dodatkowo wiceszefowa Komisji Europejskiej poinformowała o wszczęciu postepowania w związku z niewykonaniem wyroku TSUE z 15 lipca, za co również grozi karami.

Głos w tej sprawie zabrał podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

– Komisja Europejska zapowiedziała dzisiaj podjęcie dalszych kroków związanych z ostatnimi dwoma decyzjami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ze strony Komisji Europejskiej nie dostaliśmy jeszcze finalnego wniosku w tym zakresie – poinformował.

– Jeżeli chodzi o kwestie zabezpieczenia, które zarządził TSUE, trzeba podkreślić, że jego wykonanie należy do Sądu Najwyższego. W każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, również w Polsce, władza wykonawcza jest niezależna od sądowniczej – podkreślił rzecznik rządu

– Podkreśliliśmy, że kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości regulowane są przez ustawy przyjmowane przez parlament w każdym kraju członkowskim. Poinformowaliśmy KE, że planujemy pewne zmiany w obszarze wymiar sprawiedliwości w Polsce – dodał.

Jak zaznaczył Piotr Müller, “kwestie organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce mają charakter autonomiczny i nie mogą być narzucane ze strony Komisji Europejskiej, ale muszą realizować te dyrektywy, które są wskazane w Konstytucji naszego kraju”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!