Wiadomości

Rzecznik rządu o decyzji Zachodu: “To jest niedobra informacja”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pomimo tego, że nie ma zgody na ograniczenie importu węglowodorów na terenie UE, to jest już pokazany pod presją krajów naszego regionu plan odejścia od nich – podkreśla rzecznik rządu Piotr Müller.

W rozmowie z radiową Jedynką Müller podkreślał, że co do zasady deklaracja państw Zachodu o rozszerzaniu sankcji jest istotna, ale jak dodał “musi być wypełniona treścią”.

– Kierunkowa decyzja jest dobra, ale ona musi być przełożona, chociażby na kwestie te najbardziej wrażliwe, czyli przede wszystkim ograniczenie lub zakazanie de facto importu ropy, gazu, węgla z Rosji. Inne ograniczenia takie jak kwestie zamknięcia portów, o to też apelujemy czy kwestie włączenia do zakazu większej liczby banków jeżeli chodzi o ograniczenia w systemie SWIFT, bo ta deklaracja również Olafa Scholza z Bundestagu również nie została w pełni zrealizowana – powiedział polityk.

Rzecznik rządu przekonuje, że można się spodziewać pewnego wzmocnienia sankcji, ale nie zostanie wdrożony pakiet, o który zabiega Polska.

– Te zasadnicze sankcje, o które zabiegamy my, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, obawiam się, że nie będą zaakceptowane dzisiaj i to jest niedobra informacja. Natomiast bierzmy pod uwagę, że jest kilka lepszych, które pojawiły się w ostatnich dniach, bo pomimo tego, że nie ma zgody na to, żeby w tej chwili ograniczyć czy zamknąć dostawy ropy, czy gazu na terenie Unii Europejskiej, to jest już pokazany pod presją krajów naszego regionu plan odejścia od importu ropy i gazu i to już jest jakiś sukces, bo to oznacza, że Rosja tak czy tak straci docelowo możliwości zarabiania z tego kierunku – przekonywał Piotr Müller.

Polityk podkreśla, że kwestie energetyczne będą dalej dyskutowane, a na stole oprócz ograniczenia importu z Rosji jest wprowadzenie ceny maksymalnej czyli systemu dopłat, który rekompensowałby wysokie ceny.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!