Wiadomości

Rzecznik Praw Dziecka zawiadomi prokuraturę ws. inicjatywy „Aborcja bez granic”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zapowiedział zawiadomienie prokuratury w sprawie inicjatywy „Aborcja bez granic”. – To inicjatywa niezgodna z polskim prawem. Dotyczy nakłaniania do nielegalnej aborcji oraz jej organizowania i finansowania – ocenił RPD.

Jak czytamy na stronie internetowej inicjatywy, „Aborcja Bez Granic” ma wesprzeć osoby potrzebujące aborcji m. in. przez dostarczanie informacji, pomoc finansową, tłumaczeniową, organizowanie noclegów oraz pomoc w organizacji wyjazdu i zabiegu za granicą.

Inicjatywę tworzą organizacje: Aborcyjny Dream Team, Kobiety w sieci – aborcja po polsku, Abortion Support Network, Ciocia Basia, Abortion Network Amsterdam, Women Help Women.

– Przeanalizowałem i skonsultowałem z prawnikami tę sprawę i według mnie propozycje, które na tych stronach są przedstawiane, to pomocnictwo do popełnienia przestępstw, czyli naruszania polskiego prawa aborcyjnego i przepisów Kodeksu karnego, chociażby art. 152 par. 2 k.k. Dotyczy to nakłaniania, organizowania i finansowania nielegalnej aborcji – stwierdził Rzecznik Praw Dziecka, który zapowiedział, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie tej inicjatywy..

– To jest niezgodne nie tylko z polskim prawem, lecz także z ustawą o Rzeczniku Praw Dziecka, który ma stać na straży życia od poczęcia. Dlatego będę składał zawiadomienie do prokuratury, aby zbadała od strony prawno-karnej tego typu praktyki – oświadczył.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!