Gospodarka Polska Wiadomości

Rząd PiS sfinansował zakup przez Ukraińców 5 tys. mieszkań w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W 2023 roku Ukraińcy zakupili w Polsce ponad 5 tys. mieszkań z rządowego kredytu – podał portal money.pl. Co ciekawe, w przypadku Ukraińców, banki nie były zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania przez nich nieruchomości mieszkalnych poza granicami Polski. Innymi słowy, przynajmniej część z nich posiada domy na Ukrainie, które aktualnie wynajmuje osobom trzecim.

Rząd PiS sfinansował zakup przez Ukraińców 5 tys. mieszkań w Polsce. Chodzi o tzw. “Program Bezpieczny Kredyt 2 procent”. Z programu mogli korzystać nie tylko Polacy, ale też obcokrajowcy, podobnie jak jest to możliwe w przypadku rodzinnego kredytu mieszkaniowego w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Kluczowe w tej sprawie jest to, że banki nie były zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania przez obcokrajowców nieruchomości mieszkalnych poza granicami Polski. Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, otrzymali łącznie ponad miliard złotych kredytów w ramach programu.

Według portalu money.pl, w ubiegłym roku cudzoziemcy kupili w Polsce 14 346 mieszkań. Z tej liczby Ukraińcy nabyli nad Wisłą ponad 7,7 tys. nieruchomości bez obowiązku uzyskiwania specjalnego zezwolenia, o łącznej powierzchni prawie 390 tys. m kw. Na kolejnych miejscach znaleźli się m.in. Białorusini i obywatele Indii.

Ponad 5 tys. z blisko 7,7 tys. zakupionych przez obywateli Ukrainy mieszkań zostało sfinansowanych z rządowego kredytu.

NASZ KOMENTARZ: A teraz, drodzy Polacy – marsz do pracy. Ktoś przecież musi zarobić na tanie kredyty rozdawane Ukraińcom przez “polski” rząd.

Polecamy również: Kiedy ruszy mobilizacja ukraińskich dezerterów w Polsce?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!