Wiadomości

Rząd nie chce uczyć się na cudzych błędach, chciałby ściągnąć więcej imigrantów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu odbędzie się w przyszłym roku – zapowiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Zadeklarowała też gotowość do dalszego otwarcia granic dla pracowników spoza Polski.

Szefowa MPiT pytana była m.in. o chęć inwestowania rodzimych przedsiębiorców. Podkreśliła, że chce, by prowadzenie działalności gospodarczej było „stabilne i pewne”. – Dużą wagę przykładamy do realnego wejścia w życie nowych przepisów. Stosowanie wielu z nich zależy bowiem finalnie od urzędnika skarbowego czy gminnego – powiedziała.

Pytana o to, co można z tym zrobić, Emilewicz odparła: „Odwiedzamy mniejsze miasta i spotykamy się nie tylko z przedsiębiorcami, ale i z urzędnikami, tłumacząc, co ustawodawca miał na myśli, np. kiedy pisał o rozstrzyganiu na korzyści przedsiębiorcy czy o tym, ze brak odpowiedzi do 30 dni oznacza zgodę”.

– Zakończyliśmy pierwszy etap wyjazdów, na jesieni kolejna tura. Mam nadzieję, że skutki wprowadzonych przez nas zmiana zobaczymy już niedługo. W przyszłym roku odbędzie się pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu, który będziemy przeprowadzać o roku – zapowiedziała.

– Innym przykładem jest nasza inicjatywa zebrania ograniczeń biurokratycznych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pytaliśmy wszystkie ministerstwa o to, w jakich obszarach mogłyby zmniejszyć uciążliwości administracyjne – dodała.

Na uwagę, że w Polsce jest problem z „rękami do pracy”, minister Emilewicz odparła, że resort zdaje sobie z tego sprawę. – Jesteśmy gotowi, żeby jeszcze bardziej otworzyć granice dla pracowników spoza Polski, oczywiście w bezpieczny sposób. Chcemy też wyjść naprzeciw postulatom przedsiębiorców, którzy chcą dłuższych pozwoleń na pracę – zadeklarowała.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!