Wiadomości

Rząd Kanady będzie wykupywał od właścicieli broń typu wojskowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rząd Kanady postanowił rozbroić obywateli poprzez wykupienie od nich posiadanej broni typu wojskowego. Takie posunięcie zapowiadano po zdelegalizowaniu w 2020 r. ok. 1,5 tys. typów broni szturmowej, którą mają Kanadyjczycy. Wykupienie od nich takiej broni będzie obowiązkowe.

Proponowane przez rząd ceny będą konsultowane do końca sierpnia – poinformował minister bezpieczeństwa publicznego. – Mówiąc wprost, na broń o charakterze szturmowym, jak AR-15, nie ma miejsca w Kanadzie. Jest tak zaprojektowana, by zabić jak najwięcej osób – powiedział.

Proponowane ceny wykupu zawierają się w przedziale od ok. 1,1-1,3 tys. dolarów kanadyjskich dla broni produkowanej w Czechach, np. CZ Scorpion czy VZ 58, do ponad 6,2 tys. za szwajcarskie SG 550 i SG 551.

– Nie potrzebujesz AR-15, by upolować jelenia – mówił premier Justin Trudeau, ogłaszając w maju 2020 r. delegalizację broni szturmowej. Nie można jej już kupować, importować, używać ani transportować. Do końca października 2023 r. obowiązuje amnestia dla właścicieli, którzy muszą broń przechowywać w zamknięciu.

Rząd informował, że w Kanadzie jest ponad 100 tys. sztuk broni o charakterze wojskowym czy szturmowym. Liczba zarejestrowanej broni palnej wzrosła o 71 proc. między 2010 a 2020.

Dwa miesiące temu do parlamentu trafił projekt ustawy zakazującej m.in. kupna, sprzedaży i importu broni krótkiej i odbierającej uprawnienia do posiadania broni winnym przemocy domowej, a także zwiększający kary za przemyt broni.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!