Wiadomości

Rząd brytyjski wstrzymał program odsyłania migrantów do Rwandy. W sprawie interweniował ETPC

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Inauguracyjny lot programu brytyjskiego rządu mającego na celu wysyłanie osób ubiegających się o azyl do Rwandy został zatrzymany po interwencji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). Według brytyjskiej agencji informacyjnej PA Media “wszyscy migranci zostali usunięci z samolotu, a lot do Rwandy nie wystartuje wieczorem zgodnie z planem”.

W kwietniu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił porozumienie z Rwandą, krajem Afryki Wschodniej. Osoby, którym przyznano azyl, miałyby wówczas możliwość osiedlenia się w tym państwie. Rząd w Londynie twierdził, że program miał na celu rozbicie siatek przemytniczych i powstrzymanie migrantów przed niebezpieczną podróżą morską przez kanał La Manche do Anglii z Francji.

Decyzja wywołała sprzeciw tzw. “obrońców praw człowieka”, którzy twierdzili, że Rwanda nie jest krajem bezpiecznym i że migranci będą tam prześladowani. Mimo to, jeszcze w poniedziałek wydawało się, że inauguracyjny lot odbędzie się bez zakłóceń. Sąd Apelacyjny w Londynie odrzucił apelację obrońców praw człowieka, którzy chcieli zatrzymać lot do Rwandy.

Jednak we wtorek wieczorem, kiedy samolot miał odlecieć, tzw. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał szereg orzeczeń w sprawie, ostatecznie nakazując rządowi brytyjskiemu, aby nie wysyłał migrantów do Rwandy. W orzeczeniu dotyczącym jednego obywatela Iraku ETPC stwierdził: “Europejski Trybunał wskazał rządowi Wielkiej Brytanii, że skarżący nie powinien zostać wydalony do Rwandy przed upływem trzech tygodni po doręczeniu ostatecznej decyzji krajowej w toczącym się postępowaniu odwoławczym”.

ETPC zasadniczo stwierdził, że ta osoba ubiegająca się o azyl nie wyczerpała wszystkich postępowań prawnych w Wielkiej Brytanii, a sądy brytyjskie planują rozpatrzenie odwołania skarżącego w lipcu. W związku z tym mężczyzna nie powinien być usunięty z Wielkiej Brytanii, dopóki sądy nie wydadzą ostatecznej decyzji.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!