Wiadomości

Ruszyły testy szczepionek na koronawirusa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Efekty szczepionki będą testowane na fretkach, a całość badań ma trwać co najmniej 18 miesięcy.

Dyrektor ds. zdrowia w CSIRO Rob Grenfell w rozmowie z Agencją Reutera powiedział, że badania na zwierzętach będą trwały około trzech miesięcy. Łącznie z kolejnymi fazami testów australijska szczepionka – w optymistycznym wariancie – może być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Jako przedmiot testów wybrano fretki, ponieważ ich układ oddechowy reaguje na koronawirusa w podobny sposób, co u ludzi.

Projekt australijskiej agencji jest jednym z ponad 40 badań nad szczepionką na koronawirusa. W Australii i Holandii trwają ponadto badania kliniczne prawie 100-letniej szczepionki na gruźlicę, która – jak spekulują autorzy badań – może okazać się skuteczna także przeciwko koronawirusowi. Podobne badania planują wspólnie hiszpańscy i francuscy naukowcy.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!