Wiadomości

Ruszyły prace związane z formowaniem batalionu strzelców podhalańskich w Nowym Sączu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zespół roboczy pod przewodnictwem gen. Jarosława Gromadzińskiego, dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej, spotkał się dziś z komendantem WKU Nowy Sącz, komendantem Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a także z prezydentem Nowego Sączą Ludomirem Handzlem i starostą nowosądeckim Markiem Kwiatkowskim. Tematem rozmów było formowanie batalionu strzelców podhalańskich w Nowym Sączu.

Jak już pisaliśmy, 30 tysięcy podpisów zebrali mieszkańcy Nowego Sącza pod petycją z wnioskiem o odtworzenie garnizonu WP w Nowym Sączu. 16 maja podczas wizyty w tym mieście szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojsko wróci do Nowego Sącza, informując, iż podjął decyzję o sformowaniu tam batalionu piechoty górskiej, który wejdzie w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

– Jeśli Wojsko Polskie ma być liczniejsze, a stąd kampania Zostań Żołnierzem, to musi także wrócić do miejsc, które niestety wcześniej opuściło. W ramach 21 Brygady Strzelców Podhlańskich powołamy batalion piechoty górskiej w Nowym Sączu – zapowiedział wówczas minister Błaszczak.

Obecnie w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w najbliższych dniach podporządkowana zostanie dowództwu formowanej obecnie 18 Dywizji Zmechanizowanej, wchodzą:

21 Batalion Dowodzenia – w Rzeszowie
1 Batalion Czołgów – w Żurawicy
1 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Rzeszowie
5 Batalion Strzelców Podhalańskich – w Przemyślu
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej – w Kłodzku
14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej – w Jarosławiu
21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej – w Jarosławiu
21 Batalion Logistyczny – w Rzeszowie
16 Batalion Saperów – w Nisku

Dodajmy, że prócz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej mają wejść 1 Brygada Pancerna oraz 19 Brygada Zmechanizowana.

O formowaniu 19 Brygady Zmechanizowanej pisaliśmy tutaj:

Rusza proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!