Wiadomości

Rusza proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej prowadzi nabór do służby zawodowej w dowództwie i jednostkach podległych. Właśnie rozpoczęto proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie. Poszukiwani są oficerowie i podoficerowie w wielu specjalnościach.

Jak poinformowano nas w Wydziale Prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej, „obecnie trwa procedura wyznaczania żołnierzy do dowództwa i sztabu nowo formowanej 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie (18DZ), włącznie z jej dowódcą. O zakończeniu procedury będziemy informować na bieżąco”.

Tak więc brygada na razie nie ma dowódcy, ale nie wstrzymuje to naboru do służby zawodowej w jej sztabie, który to nabór już się rozpoczął. Przypomnijmy, że 19 Brygada Zmechanizowana wraz z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich (obecnie samodzielną) oraz 1 Brygadą Pancerną (obecnie w składzie 16 Dywizji). Obecnie dobiega końca proces formowania sztabu i batalionu dowodzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej i rozpoczyna się proces formowania 19 Brygady Zmechanizowanej.

– Oprócz batalionu dowodzenia, który będzie w Lublinie, w skład Brygady zostaną włączone dwa bataliony znajdujące się dziś w podporządkowaniu 1 Brygady Pancernej. Będzie to 1 Batalion Zmechanizowany z Chełma, a także 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa. Dzięki budowie potencjału obronnego na bazie już istniejących jednostek, nie musimy zaczynać od zera. Tak więc już przy starcie nowa brygada będzie miała duży potencjał bojowy. Nic nie zmieni się natomiast, jeśli chodzi o 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich. Będzie ona jednostką o najwyższej gotowości, taką która jest „ready to fight tonight” – zauważył gen. Gromadziński, który nie wspomniał jednak, czy planowane jest sformowanie kolejnego batalionu zmotoryzowanego bądź zmechanizowanego dla tejże brygady. Jak bowiem wiadomo, brygada winna mieć w składzie, poza sztabem, batalionem dowodzenia oraz pododdziałami wsparcia i zabezpieczenia bojowego, trzy bataliony bojowe.

Wyłączenie ze składu 1 Brygady Pancernej, której dowództwo mieści w Wesołej, batalionów z Chełma i Zamościa, nie osłabi tego związku taktycznego, któremu – poza wspomnianymi batalionami – podporządkowany jest obecnie m.in. batalion Leopardów stacjonujący w Wesołej. Z wcześniejszych doniesień wynika, iż w Wesołej sformowany zostanie jeszcze jeden batalion Leopardów. Dowództwu 1 Brygady Pancernej zostaną też podporządkowane jednostki, które będą formowane w Białej Podlaskiej.
– W Białej Podlaskiej będzie stacjonował m.in. batalion zmechanizowany, zostanie tu także przeniesiona kompania rozpoznawcza z Siedlec – mówił dowódca dywizji.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do sztabu i pododdziałów dowodzenia 19 Brygady Zmechanizowanej można uzyskać pod numerami telefonów: 261-351-317 oraz 261-351-310.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!