Europa Gospodarka Wiadomości

Ruszył wspólny, polsko-niemiecki protest przeciwko UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polscy i niemieccy rolnicy ruszyli z protestem przeciwko importowi zbóż z Ukrainy. Chcą blokować przejście graniczne na autostradzie A4. Protest ma rozpocząć się około godziny 4:30 w poniedziałek. Niemieckie media informują jednak o utrudnieniach już w niedzielę wieczorem.

Ruszył wspólny, polsko-niemiecki protest przeciwko polityce UE w sprawie zboża z Ukrainy. “Görlitz i Zgorzelec staną się centrum protestów. Zapewnią to niemieccy i polscy rolnicy w poniedziałek – od 4:50 – manifestacją na przejściu granicznym A4. Zdaniem organizatora ‘Ziemia łączy’ polscy i niemieccy rolnicy wspólnie protestują m.in. przeciwko importowi zbóż z Ukrainy” – informuje portal saechsische.de.

Niemieckie media podają, że blokada dróg dojazdowych A4 planowana jest od 8:00 do 17:00 w poniedziałek. Utrudnienia na autostradzie rozpoczną się de facto już w niedzielę od godz. 17.00.

To element szerszego zjawiska protestów niemieckich rolników, które rozpoczęły się od planów tamtejszego rządu odnośnie m.in. zniesienia ulg podatkowych. W związku z podpisaniem porozumienia ze stroną rządową, protest rolników na przejściu granicznym w Medyce został zawieszony „na okres niezbędny do przeprowadzenia zmian prawnych, notyfikacyjnych oraz na czas konieczny na wprowadzenie w życie dodatkowych zmian”.

Zgodnie z zapowiedziami protesty niemieckich rolników odbywać się będą także w całej Saksonii – w tym na polsko-niemieckiej granicy.

Jak podaje miasto Zgorzelec – kłopoty mają być – ale głównie po niemieckiej stronie. “Podczas rozmowy z Komendantem Powiatowym Policji w Zgorzelcu burmistrz Rafał Gronicz uzyskał informację, że wbrew pojawiającym się zapowiedziom, ruch samochodowy na autostradzie A4 i na autostradowym przejściu granicznym nie zostanie wstrzymany, a więc podróż autostradą będzie możliwa. Istotnym jest jednak to, że zjazdy z autostrady i na autostradę po niemieckiej stronie granicy będą podczas trwania protestu zablokowane” – czytamy na oficjalnej stronie miasta, zgorzelec.eu.

“Osoby ze Zgorzelca i okolic, zatrudnione w firmach znajdujących się na terenie Niemiec, do czasu zakończenia protestów powinny przy dojeździe do i z pracy wybierać przejścia drogowe w Zgorzelcu oraz w Radomierzycach” – dodają przedstawiciele Zgorzelca.

Protest jest elementem szerszej fali niezadowolenia niemieckich rolników, w związku z ostatnimi posunięciami rządu berlińskiego.

Polecamy również: Protesty w Izraelu. Domagają się ustąpienia premiera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!