Gospodarka Polska Wiadomości

Rusza protest przewoźników i sprzedawców węgla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniu 6 grudnia 2023 r. w Katowicach, przy ulicy Powstańców 30 (siedziba Polskiej Grupy Górniczej) od godziny 8:00 prowadzony będzie protest przewoźników i sprzedawców węgla.

Rusza protest przewoźników i sprzedawców węgla. Polska Grupa Górnicza, która w Polsce zajmuje się wydobyciem i dystrybucją węgla prowadzi sprzedaż w punktach sprzedaży na kopalniach oraz poprzez swój Internetowy Sklep. Zasady są inne dla sprzedaży węgla “na kopalni” inne zaś dla zakupów w Sklepie PGG. I dochodzimy do pewnego absurdu, w którym klient indywidualny kupujący węgiel przez Internet w Sklepie PGG, jest zmuszony do jego dostarczenia jedynie przez KDW – Kwalifikowanego Dostawcę Węgla.

Nie ma możliwości jedynie zakupić węgla za pośrednictwem strony, a następnie zlecić jego transport zaufanemu przewoźnikowi prosto z kopalni pod wskazany adres. W zeszłym roku kalendarzowym każdy przewoźnik mógł dostarczać węgiel zakupiony przez klienta w Sklepie PGG w oparciu o pełnomocnictwo. Idąc dalej, KDW są to  w gruncie rzeczy składy węglowe, które wywożą z kopalni węgiel do swojego składu, a następnie prowadzą dystrybucję do klienta ostatecznego, który zakupił węgiel poprzez Sklep PGG.

Tworzy się tym samym monopol, gdzie KDW nie konkurują jakkolwiek z mniejszymi podmiotami, które swoją działalność opierają na transporcie węgla z kopalni bezpośrednio do finalnego odbiorcy. To wszystko za przyzwoleniem Państwa. Ponadto i co bardziej absurdalne, osoby, które zakupią węgiel przez Internet, mogą liczyć na preferencyjne stawki, czyli na dzień 29/11/2023 r. kupując jedną tonę węgla przysługuje na nią promocja w kwocie 200 zł. A nadto PGG w imieniu KDW ponosi koszty transportu węgla z kopalni do składu węgla (KDW).

Takich samych zasad nie ma dla zakupów na kopalni, kiedy to klient zleca dostawę węgla swojemu zaufanemu przewoźnikowi. Klient za pośrednictwem swojego przewoźnika nie może liczyć na jakiekolwiek preferencyjne warunki, ulgi czy promocje. Tym samym faworyzuje się KDW, naruszając w naszym rozumieniu zasady zdrowej konkurencji. Ponadto przy zakupie węgla przez Sklep PGG nie wymaga się dokumentów w postaci tzw. „deklaracji źródeł ciepła” (Deklaracja CEEB), czego natomiast wymaga się przy realizacji zakupów za gotówkę „na kopalni”. Wprowadza się tym samym podwójne standardy.

Powyższa polityka PGG prowadzi do zniszczenia małych przedsiębiorstw transportowych, dając możliwość utrzymania się na rynku jedynie potężnym spółkom – składom węgla.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!