Wiadomości

Rumuński parlament za referendum w sprawie wprowadzenia zapisu, że małżeństwo to wyłącznie związek mężczyzny i kobiety

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Senat – wyższa izba rumuńskiego parlamentu – opowiedział się za referendum w sprawie zmiany konstytucji polegającej na wprowadzeniu zapisu stwierdzającego, że małżeństwo to wyłącznie związek mężczyzny i kobiety. Wcześniej takie referendum poparła Izba Deputowanych.

Obecna konstytucja Rumunii zawiera zapis stanowiący, że małżeństwo jest „związkiem małżonków”.

Głosowanie nastąpiło po tym jak 3 mln Rumunów podpisało petycję domagającą się zmiany konstytucji tak, aby znalazł się w niej zapis stwierdzający jednoznacznie, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety.

Uchwałę w tej sprawie Senat przyjął stosunkiem głosów 107:13. Socjaldemokratyczny przewodniczący Senatu Liviu Dragnea powiedział, że referendum w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w październiku.

Inny senator rządzących socjaldemokratów Serban Nicolae podkreślił, że głosowanie odzwierciedla poglądy religijne przytłaczającej większości Rumunów. – Jesteśmy chrześcijańskim narodem od 2 tys. lat – przyznał.

Natomiast organizacja Accept walcząca o równe traktowanie związków osób tej samej płci, potępiła głosowanie i oskarżyła senatorów o „podnoszenie homofobii do poziomu państwowego i pozbawianie konstytucyjnej ochrony wiele rodzin”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!