Wiadomości

Problemy nowej Warszawy, czyli pierwsze koty za płoty

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prototyp nowej Warszawy przedstawiła podczas „polskiego Davos” firma KHM Motor Poland z Krakowa. Poinformowała przy tym, że samochód powstał we współpracy z Fordem. Koncern zaprzeczył jednak tej informacji, na co polska firma wystosowała sprostowanie i przeprosiny – pisze portal fintek.pl.

Przedstawiciele KHM Motor (wcześniej Aquila Automotive Poland) twierdzą, że nowy model Warszawy miał nawiązywać do oryginalnej Warszawy M20, a jednocześnie sprostać wyzwaniom technologicznym XXI wieku. Nie został zbudowany od zera, ale na bazie nowego coupé Forda Mustanga.

Posiada silnik Ford Performance V8 5.0 o mocy 420 KM, a docelowo ma osiągać prędkość 280 km/h. W pracach nad prototypem uczestniczyła Politechnika Krakowska. Firma, a konkretnie jej prezes i udziałowiec Zdzisław Kula posiada – do 2023 roku – wyłączne prawa do nazwy „Warszawa” (znak towarowy 011970035).

KHM Motor twierdzi, że Ford ma dostarczać podzespoły dla nowej Warszawy, jednakże koncern zdementował tę informację.

„Nie została podpisana żadna umowa dotycząca jakiejkolwiek kooperacji Forda ze wspomnianą firmą. Używanie logotypu Ford na stronie internetowej KHM Motor Poland z informacją o takowej współpracy jest bezpodstawne i bezprawne” – głosi oficjalne stanowisko Ford Polska w sprawie rzekomej współpracy KHM Motor Poland z Ford of Europe.

Polska firma skorzystała co prawda z nadwozia i podzespołów Mustanga GT, ale nie porozumiała się w tej sprawie z twórcami tego modelu.

Więcej:
https://fintek.pl/prezentacja-nowej-warszawy-m20-gt-na-xxviii-forum-ekonomicznym-w-krynicy-przyczyna-konfliktu-w-branzy-motoryzacyjnej/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!