Polska Wiadomości

RPP potwierdził, że szczepionki na COVID powodują zatory i zakrzepy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) zaczął wznawiać sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Ma to związek z potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane preparatu szczepionkowego AstraZeneca. Sprawę opisał portal interia.pl.

RPP potwierdził, że szczepionki na COVID powodują zatory i zakrzepy żylne, co może skutkować zawałami serca i zgonami. Osoby, które po szczepieniu przeciw COVID-19 szczepionką Vaxzevria (AstraZeneca) doznały żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, mogą złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta wniosek o przyznanie odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Pacjenci mogą to zrobić do 21 września 2024 r.

-Zachęcamy wszystkich, którzy po szczepieniu szczepionką Vaxzevria/AstraZeneca doznali żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, co skutkowało pobytem w szpitalu przez co najmniej 14 dni, by złożyli do nas wniosek o przyznanie odszkodowania – apeluje Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Jak wyjaśnia RPP, podstawowym warunkiem przyznania świadczenia pieniężnego jest to, że po podaniu szczepionki wystąpiło jedno z działań niepożądanych. Chodzi o odczyny poszczepienne zaobserwowane podczas badań klinicznych, ale także te, co do których związek przyczynowy z podawaną szczepionką potwierdzono już po zarejestrowaniu produktu.

Lista tych działań ulega uzupełnieniom, ponieważ bezpieczeństwo szczepionek jest na bieżąco monitorowane w poszczególnych państwach, a następnie oceniane przez Europejską Agencję Leków.

W przypadku szczepionki AstraZeneca uwzględniano dotąd takie działania niepożądane, jak zakrzepica naczyń żylnych mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, parestezje, niedoczulica, szumy uszne oraz zapalenie naczyń skóry. Najnowsza zmiana polega na dodaniu do tej listy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

W poprzednich miesiącach podobne czynności zostały podjęte w związku z potwierdzeniem, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia stanowią działania niepożądane preparatu  szczepionkowego Johnson & Johnson. Osoby zaszczepione tym preparatem, które były hospitalizowane z powodu zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia, mogą złożyć wniosek o odszkodowanie do 4 lipca 2024 roku.

Jak informuje RPP, w 2022 roku i pierwszym półroczu 2023 roku wydano 223 decyzje przyznające łącznie 4,5 mln zł odszkodowań w związku z wykonanymi szczepieniami przeciw COVID-19. Od początku roku fundusz obejmuje również szczepienia obowiązkowe.

NASZ KOMENTARZ: Przypominamy, że w latach 2020-2022 media podawały jako pewnik, że tzw. szczepionki na COVID są w pełni przebadane i bezpieczne.

Polecamy również: Powstanie unijne superpaństwo. IV Rzesza już na horyzoncie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!