Wiadomości

Rozpoczęły się górnicze blokady wysyłki węgla z kopalń do elektrowni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We wtorek rano rozpoczęły się górnicze blokady wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. To skutek braku porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem Polskiej Grupy Górniczej w sprawie rekompensat dla pracowników za pracę w weekendy. Przed godziną 9 pojawiła się informacja że zarząd PGG zaprosił górników do rozmów. Ma do nich dojść 10 stycznia – informuje RMF.

“Rozmowy prowadzone są w trybie sporu zbiorowego – obecnie został wyznaczony mediator, którym jest radca prawny Malwina Strecker. Kolejny etap to rozmowy z udziałem mediatora” – powiedział rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Zarząd zaprosił związkowców na takie rozmowy, których termin wyznaczono na godzinę 11.00 w dniu 10 stycznia. Rzecznik PGG potwierdził poranne rozpoczęcie blokady kolejowej wysyłki węgla w ośmiu kopalniach, m.in. w ruchach górniczych Halemba, Bielszowice, Jankowice, Ziemowit, Wesoła i Sośnica.

Związkowcy domagają się wypłacenia górnikom rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi. Chcą też rozmawiać o wysokości średniego wynagrodzenia w PGG oraz o podniesieniu uzgodnionego w umowie społecznej dla górnictwa 3,8-procentowego wskaźnika wzrostu płac.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się PAP w PGG, koszt związkowych roszczeń szacowany, związany z postulowanym (w związku z żądaną rekompensatą) zwiększeniem średniego wynagrodzenia w PGG do 8,2 tys. zł brutto (wobec 7829 zł obecnie) szacowany jest na ok. 130-140 mln zł. Związkowcy mówią o ok. 70 mln zł wnioskowanej rekompensaty. “To wartość dwudniowej sprzedaży PGG; to tej firmy nie wywróci” – ocenił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.

Od rana we wtorek górnicy blokowali tory, albo załadunek węgla. Protest w takiej formie ma potrwać 48 godzin. Związkowcy grożą, że jeżeli nikt nie będzie z nimi rozmawiał, kolejny protest potrwa kilka deni.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!