Wiadomości

Rozpoczęła się wizyta pary prezydenckiej w Turcji. Andrzej Duda spotka się z Erdoganem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęła w poniedziałek oficjalną dwudniową wizytę w Turcji. Pierwszego dnia wizyty zaplanowano rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem, m.in. o bezpieczeństwie i gospodarce.

Podczas wizyty w Turcji Andrzejowi Dudzie towarzyszą m.in. ministrowie: kultury i dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński oraz obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Na poniedziałek zaplanowano rozmowy polityczne prezydentów Dudy i Erdogana oraz obu delegacji. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski przekazał, że będą one dotyczyły kwestii bezpieczeństwa oraz współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście szczytu NATO, który odbędzie się w połowie czerwca w Brukseli.

Najwięcej emocji budzi przede wszystkim temat zakupu słynnych tureckich dronów uderzeniowych Bayraktar TB2, które odegrały trudną do przecenienia rolę w wojnach w Libii, Syrii i Iraku, a przede wszystkim w Górskim Karabachu. W trakcie wizyty ma dojść do podpisania umowy, na mocy której polska nabędzie 4 zestawy, czyli 24 statki powietrzne uzbrojone w rakiety przeciwpancerne.

Błaszczak potwierdza: Wojsko Polskie będzie wyposażone w nowoczesny sprzęt, w bezpilotowce Bayraktar TB2

– Pozycja Polski i Turcji w swoich regionach są bardzo istotne dla bezpieczeństwa całego sojuszu — podkreślił Szczerski. Prezydencki minister zaznaczył, że rozmowy będą też dotyczyły potencjalnej współpracy trójstronnej w zakresie bezpieczeństwa w trilogu: Polska-Rumunia-Turcja oraz Polska-Ukraina-Turcja.

– Z naszego punktu widzenia szczególnie istotna jest kwestia bezpieczeństwa południowej części wschodniej flanki NATO, czyli regionu Morza Czarnego i wschodniej części Morza Śródziemnego — zaznaczył Szczerski.

Tematem rozmów prezydentów będzie też sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka Rosji, relacje transatlantyckie, a także współpraca Unii Europejskiej z Turcją, przede wszystkim w zakresie polityki migracyjnej, ale też w zakresie współpracy gospodarczej. W rozmowach obu przywódców pojawi się również kwestia sytuacji na południu Kaukazu – dodał minister.

– Rozmowy będą dotyczyły też współpracy banków centralnych Polski i Turcji, współpracy sektorów motoryzacyjnych oraz handlu — powiedział Szczerski. Zaznaczył, że ważnym elementem kontaktów polsko-tureckich jest też edukacja.

– W Polsce przebywa ponad dwa tysiące tureckich studentów w ramach unijnego programu Erasmus. Polska jest jednym z pierwszorzędnych kierunków wyjazdów tureckich studentów w ramach Erasmusa do Unii Europejskiej — powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Duda i Erdogan omówią też sprawy związane z turystyką.

– Mamy więc bardzo duży obszar rozmów politycznych i gospodarczych między Polską a Turcją — zaznaczył prezydencki minister.

Jak poinformował, podczas wizyty prezydenta dojdzie do podpisania umów dwustronnych, m.in. dotyczących współpracy w ramach bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej w tym w sektorze rolnictwa oraz sportu i turystyki. Tematem rozmów będzie też współpraca Turcji z państwami Inicjatywy Trójmorza, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa energetycznego.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!