Wiadomości

Rozbito kolejną grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze podkarpackiej KAS i delegatury ABW w Lublinie rozbili grupę przestępczą wyłudzającą VAT – poinformowało we wtorek biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej.

„Uszczuplenia należności Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności szacowane są na blisko 16 mln złotych. Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie ok 8 mln zł oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł. Zatrzymano 3 osoby podejrzane o wyłudzenia podatku” – napisano w komunikacie KAS.

W informacji zwrócono uwagę, że prowadzone przez funkcjonariuszy KAS i ABW czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się wyłudzeniami podatku VAT. Śledczy ustalili, że przestępcy zbudowali siatkę podmiotów tworzących pozory legalnych transakcji handlowych. Faktycznym celem sprawców było jednak wprowadzenie na teren Polski smartfonów bez uiszczenia należnego podatku VAT. Wykorzystywano do tego „znikającego podatnika”.

Podczas działań prowadzonych przez funkcjonariuszy z Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego w Przemyślu i Delegatury ABW w Lublinie na terenie Przemyśla i Łodzi zatrzymano w tej sprawie 3 osoby, podejrzane o wyłudzenia podatku.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani (obywatele Polski) działali wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągniecia korzyści majątkowych polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług w kwocie blisko 16 mln złotych. Podejrzani dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów w okresie od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc w kraju” – poinformowano.

„Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie około 8 mln złotych na poczet zobowiązań z tytułu podatku VAT oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł” – dodano.

Wobec dwóch podejrzanych osób zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji a wobec trzeciej poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. złotych.

Jak zaznacza KAS, sprawa ma charakter rozwojowy i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!