Wiadomości

Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Raport przekazany prezydentowi i premierowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wicepremier, minister obrony narodowej przekazał Prezydentowi RP i Prezesowi Rady Ministrów raport z kontroli funkcjonowania Systemu Obrony Powietrznej RP – poinformowało w komunikacie MON. Dokument wskazuje liczne zaniedbania ze strony Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ministerstwo podało w komunikacie, że raport „jest szczegółową analizą dokumentów sprawozdawczych oraz oświadczeń dowódców i szefów służb specjalnych związanych ze znalezieniem szczątków obiektu w miejscowości Zamość pod Bydgoszczą”.

„Wnioski raportu wyraźnie wskazują na zaniedbania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który zgodnie z ustawami: o obronie Ojczyzny i ochronie granicy państwowej odpowiada za ochronę przestrzeni powietrznej RP” – czytamy w dokumencie.

Dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych miał „zignorować sygnały Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego o obecności niezidentyfikowanego obiektu w przestrzeni powietrznej Polski” oraz „nie poinformować o sytuacji Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, służb specjalnych, Żandarmerii Wojskowej i innych przewidzianych w procedurach służb”.

Poinformował również Szefa Sztabu Generalnego WP oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawozdaniu operacyjnym, że w dniu 16 grudnia 2022 r. „nie odnotowano naruszenia ani przekroczenia przestrzeni powietrznej RP, nie podjął skutecznych działań mających na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia oraz ustalenie miejsca upadku niezidentyfikowanego obiektu powietrznego, nie uruchomił dyżurnych sił i środków z Wojsk Obrony Terytorialnej, co należy do jego kompetencji i nie wymaga zgody Ministra Obrony Narodowej”.

„Ponadto w trakcie cyklicznych odpraw kierownictwa resortu obrony narodowej i sił zbrojnych nie meldował o żadnych negatywnych zdarzeniach w przestrzeni powietrznej RP w dniu 16 grudnia 2022 r.” – przekazał resort obrony narodowej.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!