Wiadomości

Rośnie napięcie na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przy granicy z Polską, koło przejścia granicznego Korczowa – Krakowiec, zgromadziły się już tłumy zwolenników i przeciwników Micheiła Saakaszwili, z których wielu jest umundurowanych i bojowo nastawionych.

Stronnicy byłego prezydenta Gruzji, a w latach 2015 – 2016 gubernatora Obwodu Odeskiego, pozbawionego w lipcu 2017 roku przez prezydenta Petra Poroszenkę ukraińskiego obywatelstwa, przybyli w okolicę przejścia granicznego ponad setką samochodów. Ich przyjazd koordynuje Sztab blokady handlu z okupantami, a dowodzi nimi były dowódca batalionu „Donbas”, a obecnie deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Semen Siemienczenko. Zresztą to właśnie bojcy batalionu „Donbas” stanowią trzon sił, które mają zabezpieczyć triumfalny powrót Saakaszwilego na Ukrainę.

Czytaj też:

Pod Kijowem zatrzymano kolumnę samochodów, która wyjechała naprzeciw Micheiłowi Saakaszwili

Ilu jest przeciwników Saakaszwilego i jakimi siłami dysponują służby porządkowe, tego dokładnie nie wiemy, ale sądząc ze zdjęć i filmików, które zamieszczone zostały w sieci, jest ich również sporo.

Nie potwierdziła się natomiast informacja, podana przez niemal wszystkie ukraińskie portale, którą to zresztą sprowokował sam Saakaszwili, że już dziś przekroczył on wraz z synem granicę, przy czym mieli to uczynić na rowerach:

Saakaszwili jest już na Ukrainie?

Atmosfera na Ukrainie jest napięta do granic możliwości. Zarówno Saakawszwili, jak i weterani ATO, w szczególności wywodzący się z batalionu „Donbas”, wyraźnie prą do konfrontacji, wskazując, że obecne władze Ukrainy niszczą kraj i powodują, że rośnie w nim korupcja i pospolita przestępczość.

Przypomnijmy, że to właśnie bojcy batalionu „Donbas” zainicjowali akcję anty-rejderską i powstanie całego szeregu placówek wiejskiej samoobrony, o których to pisaliśmy wielokrotnie na portalu Magna Polonia. Na Kirowogradczyźnie i częściowo Dniepropietrowszczyźnie, a także, choć w mniejszym stopniu, i w kilku innych obwodach są obszary, które znajdują się pod ich całkowitą kontrolą.

A wszystko to dzieje się na kilka dni przed rozpoczęciem manewrów Zapad-2017…

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!