Europa Polska Świat Wiadomości

Rosjanin, który chciałby otrzymać amerykańską wizę będzie zmuszony… udać się do Warszawy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanie, którzy chcieliby uzyskać wizę imigracyjną do USA, muszą udać się w tym celu do ambasady amerykańskiej w Warszawie, ponieważ ta usługa nie jest już dostępna w Rosji – potwierdził w niedzielę Departament Stanu USA. Rzeczniczka resortu dyplomacji Rosji Maria Zacharowa potępiła tę decyzję.

Na stronie Departamentu Stanu USA dodano Rosję do listy państw, w których „Stany Zjednoczone nie mają przedstawicielstwa konsularnego lub w których sytuacja polityczna bądź dotycząca bezpieczeństwa jest na tyle niepewna, że ograniczony personel konsularny nie jest uprawniony do rozpatrywania wniosków wizowych”. Na liście znajdują się m.in. Kuba, Iran, Syria, Jemen i Wenezuela. Rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych Ned Price oświadczył, że „decyzja rosyjskiego rządu o zakazie zatrudniania przez Stany Zjednoczone” pracowników rosyjskich lub z krajów trzecich „poważnie wpływa” na ich „zdolność do świadczenia usług konsularnych” – podał The Moscow Times.

Do sprawy odniosła się rzeczniczka MSZ Rosji. „Amerykańscy dyplomaci od dawna ‘niszczą’ system usług konsularnych w Rosji, zamieniając rutynową procedurę techniczną w prawdziwe piekło” – napisała w mediach społecznościowych Maria Zacharowa, cytowana przez portal France 24.

„Niezwykle ograniczona liczba pracowników konsularnych w Rosji nie pozwala nam obecnie na zagwarantowanie obywatelom USA rutynowych usług wizowych lub wsparcia” – powiedział Price.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to znacząca zmiana dla osób ubiegających się o wizę” – dodał. Przestrzegł, by Rosjanie nie jechali do Warszawy przed zarezerwowaniem wizyty w tamtejszej ambasadzie.

Ciekawe…

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!