Wiadomości

Rosjanie przerzucili na Morze Azowskie okręty Flotylli Kaspijskiej, mają stanowić ochronę mostu kerczeńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trzy kutry artyleryjskie ze składu Flotylli Kaspijskiej zostały przerzucone na Morze Azowskie. Kutry odbyły podróż z Astrachania i przybyły do Kerczu. Jak wynika z komunikatu, celem operacji jest wzmocnienie ochrony kerczeńskiego mostu.

Chodzi o dwa kutry opancerzone typu 1294 „Szmel” i jeden kuter typu 1400 „Gryf”. Przerzucenie okrętów, które dotąd służyły na Morzu Kaspijskim w rejon Morza Azowskiego stanowi odpowiedź na zajęcie rosyjskiego okrętu rybackiego „Nord”.

W przyszłości można spodziewać się dalszego wzmocnienia sił operujących w rejonie Morza Azowskiego okrętami służącymi we Flotylli Kaspijskiej. Na jakich zasadach przeprowadzana jest cała operacja, na razie nie wiadomo. Nie jest więc jasne, czy okręty te zostały wyłączone ze składu Flotylli Kaspijskiej i teraz na stałe służyć będą na Morzu Azowskim, czy też w dalszym ciągu podlegać będą dowództwu Flotylli Kaspijskiej.

W składzie Flotylli Kaspijskiej znajdują się cztery opancerzone kutry artyleryjskie typu 1204. Seria ta została wprowadzona do służby w latach 1967 – 1972 i zbudowana została dla Marynarki Wojennej ZSRR oraz Służby Granicznej. Są one przeznaczone do służby patrolowej na rzekach i jeziorach. Z kolei kutry patrolowe typu 1400 „Gryf” zbudowane zostały dla Służby Granicznej i Marynarki Wojennej Ukrainy do patrolowania granicy morskiej w pobliży wybrzeża.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!