Europa Wiadomości

Rosjanie postawili popiersie Stalina przy grobach polskich ofiar zbrodni katyńskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na terenie zespołu cmentarnego w Miednoje, gdzie znajduje się m.in. miejsce pochówku polskich ofiar zbrodni katyńskiej, doszło do skandalu. Lokalne władze ustawiły na tym terenie popiersia Józefa Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego. Informację o tym przedstawiło Stowarzyszenie Memoriał.

Rosjanie postawili popiersie Stalina przy grobach polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Stowarzyszenie Memoriał, a a nim Telewizja Biełsat donoszą, że na terenie Miednoje przygotowywana jest nowa “wystawa” obejmująca aleję pomników, w tym Stalina, Lenina, Dzierżyńskiego i innych postaci związanymi z masowym terrorem. To miejsce spoczynku dla ponad 6 tysięcy polskich ofiar zbrodni katyńskiej, które padły ofiarą mordów NKWD w 1940 roku, oraz nieznanej liczby obywateli ZSRR, którzy zostali zamordowani w trakcie represji w latach 30. XX wieku.

Na opublikowanych zdjęciach widoczne są postumenty z figurami przywódców bolszewickich, ustawione na wolnym powietrzu. Jedno z popiersi prezentuje samego Stalina. Obok jednego z postumentów zawieszono kartkę informującą o procesie instalacji wystawy, której otwarcie zaplanowano na 19 października o godzinie 14:00.

Stowarzyszenie Memoriał informuje, że decyzję o takiej wystawie podjął “nowy dyrektor Zespołu Memorialnego w Miednoje,” przy współpracy z Państwowym Muzeum Historii Najnowszej. To muzeum, z siedzibą w Moskwie, nadzoruje zarówno Zespół Memorialny w Miednoje, jak i Zespół Memorialny w Katyniu, gdzie znajduje się druga nekropolia ofiar zbrodni katyńskiej – Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Przypomnijmy: Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z marca 1940 roku, zatwierdzoną przez samego Stalina, rozstrzelano polskich jeńców przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W wyniku zbrodni wojennej zginęło łącznie 14 587 przedstawicieli polskich elit.

NASZ KOMENTARZ: Rosja to stan umysłu. W tym kraju jest tak wiele kuriozalnych i sprzecznych ze sobą tradycji i postaw politycznych, że władze odbijają się od ściany do ściany, by dla każdego zrobić coś miłego. To właśnie dlatego potrafią tam jednocześnie chwalić się osiągnięciami carów i sowietów, którzy caratu nienawidzili i go zwalczali. To także z tego powodu Rosjanie potrafią jednocześnie składać kwiaty ofiarom reżimu stalinowskiemu oraz budować pomniki Stalina.

Popiersie Stalina w okolicy polskich grobów to oczywiście potwarz dla ofiar, a także żyjących Polaków.

Polecamy również: Ukraińcy negują zbrodnie SS “Galizien”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!