Europa Wiadomości

Rosjanie oskarżają o otrucie Nawalnego… Niemców

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Należy zbadać sytuację wokół wypadku Aleksieja Nawalnego, bowiem może być ona próbą zaszkodzenia mu, podjętą przez obce państwa, aby oskarżyć o to Rosję – oświadczył przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Wołodin polecił, by sytuację przeanalizowała parlamentarna komisja ds. bezpieczeństwa. – Musimy wszechstronnie zbadać to, co się wydarzyło, aby zorientować się, czy nie była to ze strony obcych państw próba spowodowania uszczerbku dla zdrowia obywatela rosyjskiego w celu wywołania napięcia wewnątrz Rosji, a także sformułowania kolejnych oskarżeń pod adresem naszego kraju – powiedział Wołodin.

Przewodniczący Dumy wezwał, by pod tym kątem przyjrzeć się wypowiedziom kanclerz Niemiec Angeli Merkel i szefa dyplomacji UE Josepa Borrella na temat Nawalnego. – Dobrze, że Merkel zareagowała i udzieliła Nawalnemu pomocy. Chcielibyśmy wierzyć, że postąpiłaby tak samo, gdyby dotyczyło to każdego innego obywatela Federacji Rosyjskiej, a nie tylko radykalnego opozycjonisty – oznajmił Wołodin. Jednak oświadczenia Merkel i Borrella „zmuszają, by na tę sytuację popatrzeć pod innym kątem i zadać sobie pytanie, czy nie jest to prowokacja ze strony Niemiec i innych państw Unii Europejskiej” – dodał.

W opinii Wołodina jest znaczące, że wydarzenia związane z Nawalnym rozegrały się po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich na Białorusi, gdy – zdaniem szefa Dumy – „zaczęły się naciski z zagranicy na Rosję, by nasz kraj nie przeszkadzał w ingerowaniu w sprawy wewnętrzne Białorusi”.

– Jeśli popatrzeć przez ten pryzmat, to wiele (elementów) zaczyna się układać – oświadczył Wołodin.

Borrell poinformował w poniedziałek wieczorem, że UE domaga się od Rosji rzetelnego wyjaśnienia domniemanej próby otrucia Nawalnego, który od czwartku znajduje się w śpiączce.

Wcześniej kanclerz Merkel wraz z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem oświadczyli, że wzywają Moskwę do „wyjaśnienia tej sprawy do samego końca i przy pełnej przejrzystości”.

Nawalny od soboty jest leczony w berlińskiej klinice Charite, dokąd przewieziono go z Rosji na prośbę rodziny. Berlińscy lekarze ogłosili w poniedziałek, że dotychczasowe badania wskazują na próbę otrucia. O otruciu od początku mówili współpracownicy Nawalnego.

Polityk, który jest jednym z liderów opozycji antykremlowskiej, został hospitalizowany w czwartek, gdyż stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy. Samolot lądował przymusowo w Omsku na Syberii.

Co wy na to?

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!