Wiadomości

Rosjanie odmówili zgody na rekonstrukcję w Smoleńsku wraku tupolewa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Informujemy, że w związku z wystąpieniem z marca bieżącego roku Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego do strony rosyjskiej o możliwość dokonania w Smoleńsku rekonstrukcji wraku strona rosyjska odpowiedziała odmownie – pisze Marta Palonek, Rzecznik Prasowy Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

„Zgodnie z pismem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej z dnia 22 maja 2018 r. niemożliwa jest  „rekonstrukcja samolotu z odłamków, zebranych na miejscu zdarzenia bez ich naruszenia, zmiany ich wyglądu i cech szczególnych”. Stanowisko strony rosyjskiej świadczy o złej woli lub absolutnym braku kompetencji w zakresie badania katastrof lotniczych. Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego(ICAO) w swojej instrukcji (Manual of Aircraft Accident and Incident InvestigationDoc. 9756 patr.3, chap.8)  uznaje bowiem rekonstrukcję za niezwykle istotną i pomocną w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy” – czytamy w w depeszy Podkomisji Smoleńskiej:

„W sposób oczywisty fachowa rekonstrukcja,  zgodna z zaleceniami ICAO, w żaden sposób nie zagraża naruszeniu, zmianie wyglądu i cech szczególnych elementów wraku samolotu. Przeciwnie  jest kluczową procedurą pozwalającą na ustalenie przyczyn katastrofy. Stanowisko strony rosyjskiej potwierdza diagnozę zawartą w raporcie Rady Europy, porównującą działania Federacji Rosyjskiej do zachowań ZSRR w sprawie ludobójstwa katyńskiego i nazywa je wprost działaniami noszącymi znamiona prowokacji” – czytam dalej.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!