Wiadomości

Rosjanie nie dopuszczą do przejęcia Manbidżu przez siły protureckie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na przełomie maja i czerwca w regionie Manbidż doszło do gwałtownych protestów, które przybrały formę lokalnego powstania. Objęło miasto Manbidż i obszary wiejskie, a doprowadziło do niego ogłoszenie przez kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) obowiązkowego poboru do wojska.

Jak już informowaliśmy, co najmniej 8 osób straciło życie, a 27 zostało rannych w zamieszkach, do jakich doszło po wprowadzeniu przez kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) „obowiązkowej służby wojskowej” dla mieszkańców regionu Manbidż.

Co najmniej 8 osób zginęło, a 27 zostało rannych w zamieszkach w regionie Manbidż

Protesty, które przerodziły się w lokalne powstanie, objęły zarówno miasto Manbidż, jak i obszary wiejskie regionu, przy czym miały one bardzo burzliwy przebieg. W kierunku Manbidżu zaczęły kierować się kolumny protureckich bojowników, którzy deklarowali poparcie dla powstania mieszkańców regionu.

Ostatecznie dowództwo kurdyjskie zgodziło się przerwać pobór, wypuścić wszystkich zatrzymanych w trakcie trwających protestów oraz pociągnąć do odpowiedzialności winnych strzelania do demonstrantów.

Wydaje się, ze miejscowe plemiona nie czują się w pełni usatysfakcjonowane i dziś znw doszło do protestów. Objęły one przede wszystkim obszary wiejskie.

Dodajmy, że ok. 75% mieszkańców regionu Manbidż stanowią Arabowie, ok. 15% to Kurdowie, a ok. 10% – Turkmeni. Do protestów doszło dziś w co najmniej trzech wioskach (u góry – wioska Hedhed, na dole – Aheymer Labde). Podobno ich uczestnicy kierują się obecnie w stronę Manbidżu.

Tymczasem w pobliże Manbidżu dotarła kolumna wojsk rosyjskich, a nad regionem krążą rosyjskie drony. Rosjanie zdają się w ten sposób wysyłać mieszkańcom sygnał: Albo akceptujecie formacje kurdyjskie, albo wkraczamy tam wraz z syryjskimi siłami rządowymi, ale absolutnie nie zgodzimy się na wkroczenie tam Turków i oddziałów protureckich bojowników. Tak przynajmniej rzecz widzi Hüseyin Bozan:

Czytaj też:

Czy powstanie Państwo Turkmeńskie, wykrojone z terytorium Syrii i Iraku?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!