Wiadomości

Rosja zareagowała na amerykański pomysł odkupienia do Turcji systemów S-400

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zdaniem rosyjskich parlamentarzystów Turcja nie sprzeda Amerykanom rosyjskich przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400.

Wcześniej amerykański senator John Thune wskazał to jako „sposób” rozwiązania sporu między Waszyngtonem a Ankarą w sprawie rosyjskich systemów obrony powietrznej. Wniósł on poprawkę do amerykańskiego budżetu obronnego na zakup tych systemów od Ankary.

Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow zasugerował, że wojsko USA planuje rozebrać rosyjskie pojazdy „do trybików”, aby stworzyć na ich podstawie coś własnego.

„Nie mają jeszcze takiej broni” – powiedział w wywiadzie dla stacji radiowej Говорит Москва.

Według parlamentarzysty Ankara nie zgodzi się na zawarcie takiej transakcji z Waszyngtonem, ponieważ po przekazaniu Amerykanom rosyjskich kompleksów natychmiast przestanie być uważana za wiarygodnego partnera.

„Nie rozumiem, w jaki sposób poprawią się stosunki między USA a Turcją, jeśli USA wezmą sobie jakiś kompleks C-400. Moim zdaniem, tylko po to, by zaspokoić swoją ciekawość, a raczej po prostu ukraść nasze sekrety militarne” – powiedział.

Oleg Morozow z kolei nazwał propozycją Thune trollingiem. Podkreślił, że rosyjski system obrony przeciwlotniczej dla Waszyngtonu nie stanowi żadnej tajemnicy.

„Turcja jest krajem NATO, jasne jest, że jeśli ma S-400, to Amerykanie również wiedzą dużo o tym systemie” – cytuje go НСН.

Deputowany Leonid Słucki stwierdził zaś, że Ankara nie rozważy inicjatywy amerykańskiego senatora.

„(Ta) propozycja <...> jest pozbawiona zasad, cyniczna, ale mam nadzieję, że jest niezbyt realna i nie zostanie zaakceptowana przez stronę turecką” – powiedział polityk.

/ria.ru/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!