Świat Wiadomości

Rosja wzywa do nowego podziału Ziemi Świętej i utworzenia państwa palestyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl, szef dyplomacji Rosji oskarżył Zachód o jednostronne podejście do konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ujawnił też swój pomysł na zakończenie konfliktu,

Rosja wzywa do nowego podziału Ziemi Świętej. Jak podała w poniedziałek rosyjska agencja informacyjna TASS, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow spotkał się z sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich Ahmadem Abu al-Ghajtem. Podsumowując spotkanie odniósł się do konfliktu palestyńsko-izraelskiego zajmując stanowisko -co nietrudno odgadnąć- całkowicie odmienne od państw zachodnich.

Ławrow wyraził zaniepokojeniem faktem, że zginęły setki Izraelczyków i Palestyńczyków, a liczba rannych sięga tysięcy. Podobnie jak Liga Państw Arabskich, Moskwa uważa za niedopuszczalną wszelką przemoc powodującą zniszczenia i śmierć ludności cywilnej, bez względu na to, po której stronie zachodzi lub branie kobiet i dzieci jako zakładników.

W czasie spotkania przedstawiciel wezwał obaie strony do natychmiastowego przerwania działań wojennych. Jednocześnie Ławrow ocenił, że stanowisko krajów zachodnich, które potępiają atak na Izrael, rodzi „poważne pytania”. -Oczekujemy, że one również będą wzywać do zaprzestania działań wojennych – skomentował.

Szef rosyjskiej dyplomacji sformułował także bardziej generalne postulaty. Mówiąc o tym, że “nadszedł czas by wypełnić decyzję ONZ” Ławrow opowiedział się za utworzeniem niepodległego państwa palestyńskiego. Jednocześnie zaznaczył, że przy takim rozwiązaniu zagwarantowane musi zostać bezpieczeństwo Izraela w uznanych międzynarodowo granicach.

Ławrow oskarżył Stany Zjednoczone o próby “monopolizowania” procesu pokojowego i mediacji między Izraelem a Palestyńczykami.

Rosja wychodzi z konieczności wspierania Ligi Państw Arabskich. -Ostatnio struktura ta wykazała wiele inicjatyw – stwierdził Ławrow wymieniając normalizację stosunków między Syrią a krajami arabskimi, Arabią Saudyjską i Iranem. Jak dodał „jest niewielki postęp w normalizacji stosunków między Syrią a Turcją”.

-Rosja odgrywa tu ważną rolę na przykład w kwestiach Syrii, Libii, Sudanu – powiedział Ahmed abu al-Ghajt. Zadeklarował – „Dzisiaj potwierdziliśmy nasz wspólny zamiar zorganizowania kolejnego spotkania Rosyjsko-Arabskiego Forum Współpracy w grudniu tego roku w Marrakeszu”.

Na prośbę Ligi Państw Arabskich Ławrow opowiedział o obecnym stanie rzeczy na Ukrainie i stosunku Federacji Rosyjskiej do różnych wezwań do rozpoczęcia negocjacji, zrelacjonowała TASS.

NASZ KOMENTARZ: Utworzenie państwa palestyńskiego może się odbyć wyłącznie kosztem aktualnego terytorium kontrolowanego przez Żydów, a ci nigdy się na to nie zgodzą. Prędzej rozpoczną wojnę atomową. Dlatego też pomysły Ławrowa są nierealistyczne.

Polecamy również: Hiszpania: zwolnienia lekarskie z powodu choroby psiecka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!