Wiadomości

Rosja wyciąga z magazynów czołgi z lat pięćdziesiątych i wysyła je na front

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojsko rosyjskie rozkonserwowało i zaczęło wysyłać z Dalekiego Wschodu na ukraiński front sowieckie czołgi średnie rodziny T-54/55.

„Jak się dowiedzieliśmy, ten eszelon niedawno opuścił miasto Arseniew w Kraju Nadmorskim, gdzie znajduje się 1295. Centralna Baza Rezerwowo-Magazynowa Czołgów” – informuje Conflict Intelligence Team.

Analitycy zbadali archiwalne zdjęcia 1295. bazy, które znajdują się w domenie publicznej, i odkryli, że (oprócz stosunkowo nowoczesnych T-80BV i T-72B) mieściła się w niej znaczna liczba T-62M(B). Udało się również znaleźć zdjęcia T-55 i T-54.

Analitycy przeanalizowali również publicznie dostępne zdjęcia satelitarne bazy magazynowej w Arseniowie oraz zdjęcia uzyskane przez Radio Swoboda za pośrednictwem serwisu Planet.com, na których widać otwarte tereny do przechowywania sprzętu i hangary.

Ze zdjęć wynika, że ​​co najmniej 191 czołgów (prawdopodobnie głównie T-62) opuściło bazę nie wcześniej niż 12 lipca i nie później niż 2 października 2022 roku. Według CIT w rzeczywistości liczba ta może być większa, ponieważ maszyny najlepiej przygotowane do użycia bojowego znajdują się zwykle w hangarach i trudno odnotować ich wyjazd.

Śledczy zwracają uwagę, że przypadki wysłania i użycia czołgów T-62 przez Siły Zbrojne Rosji podczas inwazji na Ukrainę są rejestrowane od lata, ale wyciągnięcie T-54/55 z magazynów odnotowano po raz pierwszy. Warto zauważyć, że pierwsze czołgi T-54 zostały przyjęte przez armię radziecką na stan w drugiej połowie lat czterdziestych, a T-55 w 1958 roku.

/Ukraińska Prawda/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!