Gospodarka Wiadomości

Rosja wprowadzi całkowite embargo na białoruską wołowinę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Россельхознадзор) mają wszelkie podstawy ku temu, by wprowadzić całkowity zakaz dostaw wołowiny z Białorusi, jako że jakość dostarczanego mięsa nie odpowiada obowiązującym standardom – powiadomiła sekretarz prasowa resortu Julija Miełano.

„Analiza sprowadzanych produktów wskazuje, że wołowina, która przybywa z Białorusi, nie jest poddawana wystarczającej kontroli weterynaryjnej, w niej ciągle znajdowane są listierie” – cytuje Miełano agencja Ria-Novosti.

Jeżeli w Mińsku nie zostaną przedsięwzięte nadzwyczajne środki dla zwiększenia kontroli jakości, Rossielchoznadzor może ograniczyć import wołowiny z całego terytorium Białorusi – donosi portal RBK, powołując się na przedstawiciela służby prasowej resortu.

Zaznaczono, że w przeciągu ostatniego miesiąca listierie wykryto w mięsie Żłobińskiego Kombinatu Mięsnego, Przedsiębiorstwa „Polesie” (filia Łuninieckiego Rajpo), w produktach Kombinatu Mięsnego „Koszelewo” i Orszańskiego Kombinatu Mięsnego.

„W styczniu na białorusko-rosyjskiej granicy udaremniono próby przywozu przeszło 40 partii produktów mleczarskich i mięsnych pochodzących z Białorusi, które nie spełniały wymogów technicznych i weterynaryjnych obowiązujących na terenie Euroazjatyckiej Unii Celnej, które były przewożone w fatalnych warunkach sanitarnych, a także mających nie w pełni albo niepoprawnie wypełnione dokumenty weterynaryjno – przewozową” – zaznaczono na stronie Rossielchoznadzoru.

Z dniem 6 lutego Rossielchoznadzor ograniczył dostawy wołowiny i wyrobów wołowych z Obwodu Mińskiego. Komentując tę decyzję, szef resortu Siergiej Dankwiert oświadczył, że „Rosja nie ma zaufania do pracy państwowej służby weterynaryjnej Obwodu Mińskiego”.

Strona białoruska odpiera wszelkie zarzuty, twierdząc, że jest to element wojny gospodarczej, jaką Moskwa wypowiedziała władzom Białorusi. Przeciw szefowi Rossielchoznadzoru, Siergiejowi Danskwiertowi, założono na Białorusi sprawę karną, oskarżając go o działanie na szkodę interesów gospodarczych tego państwa.

/tut.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!