Europa Wiadomości

Rosja: Skazano brata Aleksieja Nawalnego na 1,5 roku więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal kresy.pl sąd rejonowy w Moskwie skazał w piątek Olega Nawalnego – brata opozycjonisty Aleksieja Nawalnego – na 1,5 roku ograniczenia wolności za nawoływanie do masowych zgromadzeń w czasie epidemii.

Jak podaje agencja RBK, sąd rejonowy w Moskwie skazał Olega Nawalnego na 1,5 roku ograniczenia wolności w zawieszeniu na jeden rok. Wyrok wydano w tzw. „sanitarnej sprawie” dotyczącej wzywania do masowych demonstracji w obronie aresztowanego Aleksieja Nawalnego w czasie obowiązywania zakazu zgromadzeń w związku z epidemią.

Sąd zabronił Olegowi Nawalnemu opuszczania domu między godzinami 22 a 6, brania udziału w zgromadzeniach a także opuszczania granic Moskwy i obwodu. Jak podawaliśmy, trzy dni temu identyczny wyrok usłyszała Lubow Sobol, prawniczka założonej przez Aleksieja Nawalnego Fundacji Walki z Korupcją.

Prokuratura wnioskowała o wyrok 1 roku ograniczenia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

23 stycznia br. w wielu miastach w Rosji, w tym w Moskwie, odbyły się nieautoryzowane przez władze wiece poparcia dla aresztowanego po powrocie do Rosji z leczenia w Niemczech opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Akcje zwoływano pomimo obowiązującego stanu epidemii. Według niektórych ocen w samej Moskwie demonstracja zebrała 40 tys. uczestników. Rosyjska policja zatrzymała wówczas prawie 3,5 tys. osób.

Początkowo w sprawie łamania przepisów sanitarno-epidemiologicznych było podejrzanych 10 osób, w tym Lubow Sobol, Oleg Nawalny i rzeczniczka prasowa Nawalnego Kira Jarmysz. W lipcu br. postępowanie wobec jednej z osób umorzono. Do tej pory w „sanitarnej sprawie” skazano Daniego Akiela (grzywna w wysokości 100 tys. rubli), Nikołaja Laskina (1 rok ograniczenia wolności) oraz Lubow Sobol i Olega Nawalnego.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!