Wiadomości

Rosja rozbudowuje umocnienia na granicy z Polską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja rozbudowuje infrastrukturę wojskową w Kaliningradzie, na granicy z Polską. Informację taką podało radio Echo Moskwy, powołując się na amerykański portal Defence One.

Rozgłośnia wyjaśnia, że chodzi o systemy umocnień i magazynów. Kraje sąsiadujące z Rosją, w tym Polska, od dawna ostrzegają przed działaniami Kremla, destabilizującymi sytuację w tym regionie. Również sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwracał uwagę, że militaryzacja obwodu kaliningradzkiego zagraża bezpieczeństwu Polski i krajów bałtyckich.

Według Echa Moskwy, o rozbudowie w Kaliningradzie infrastruktury wojskowej poinformowali analitycy, którzy przejrzeli zdjęcia satelitarne tego regionu. W ocenie specjalistów, Rosja buduje wały obronne, bunkry do przechowywania materiałów wybuchowych i broni oraz nową linię kolejową.

Najintensywniejsze prace mają być prowadzone w pobliżu miasta portowego Bałtyjsk, gdzie znajduje się główna baza rosyjskiej Floty Bałtyckiej i stocznia remontowa rosyjskich okrętów. Wcześniej o rozbudowie umocnień w Kaliningradzie informowała Federacja Amerykańskich Naukowców, wskazując w swoim raporcie, że cześć konstrukcji może być wykorzystywana do przechowywania broni atomowej.

Kilka miesięcy temu rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło w jednym z komunikatów, że rozbudowuje infrastrukturę dla rozmieszczania w tym regionie systemów rakietowych Iskander-M. Rakiety wykorzystywane w tych kompleksach mogą przenosić głowice jądrowe.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!