Wiadomości

Rosja przerzuca dodatkowe wojska na front ukraiński. Na Białorusi urządzają szpital polowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że Rosja wysyła na front więcej sprzętu wojskowego i personelu. Na Białorusi powstaje szpital polowy.

W raporcie opublikowanym w piątek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że „nieprzyjaciel zwiększył wielkość przewozów koleją personelu, sprzętu wojskowego i amunicji na tereny działań wojennych” na Ukrainie. Obecnie Rosjanie koncentrują swoje wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych w rejonach Łymanu, Bachmutu i Awdijiwki. Na kierunku „na Kupiańsk – próba poprawy pozycji taktycznej” – dodano. Według informacji sztabu na kierunku Nowopawłowska, Zaporoża i Chersonia wróg broni się.

Ukraiński sztab generalny przekazał też, że na kierunkach Zaporoża i Chersonia rosyjscy okupanci „nadal terroryzują ludność cywilną mieszkającą wzdłuż prawego brzegu Dniepru”. Ponad czterdzieści osad zostało ostrzelanych przez artylerię rakietową i lufową. W kierunku Bachmutu Rosjanie ostrzelali 25 innych osad, m.in. z czołgów, moździerzy, i artylerii odrzutowej. W komunikacie dodano, że na terenie całej Ukrainy nadal istnieje zagrożenie atakami lotniczymi i rakietowymi na obiekty infrastruktury krytycznej.

Analitycy amerykańskiego ISW zwrócili uwagę, że 24 grudnia Ministerstwo Obrony Rosji demonstracyjnie ogłosiło obecność szpitala polowego na Białorusi, dzień po tym, jak o planach jego rozmieszczenia poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił.

„Szpitale polowe nie są obowiązkowe do ćwiczeń i mogą świadczyć o przygotowaniach do działań wojennych. Pojawienie się szpitali polowych na Białorusi na początku 2022 roku było jednym z ostatnich wskaźników obserwowanych przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na pełną skalę” – podkreślił instytut. Zaznaczono, że te działania “mogą być rosyjską operacją informacyjną lub odzwierciedlać prawdziwe intencje Putina”.

“Dostępne dziś sygnały można oceniać na różne sposoby – niektóre weryfikowalne dowody gromadzenia wojsk rosyjskich na Białorusi mają większy sens w ramach przygotowań do nowej ofensywy niż w ramach ćwiczeń i szkoleń. Jednocześnie nie ma dowodów na to, że Moskwa aktywnie przygotowuje siły uderzeniowe na Białorusi” – podkreślili analitycy ISW.

/wprost.pl, pravda.com.ua/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!