Europa Świat Wiadomości

Rosja podpisała kontrakty na dostawy broni i sprzętu wojskowego do Laosu i Sudanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl Rosja podpisała kontrakty na dostawy broni i sprzętu wojskowego do Laosu i Sudanu na międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Armia-2020, poinformowało ministerstwo obrony Rosji w czwartkowym raporcie, przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w czwartek rosyjska agencja prasowa Tass, ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej podpisało na forum wojskowo-technicznym Armia-2020 kontrakty na dostawę broni i sprzętu wojskowego do Laosu i Sudanu.

Jak poinformowało ministerstwo, w ramach forum odbywały się spotkania robocze z zagranicznymi delegacjami wojskowymi. W szczególności przeprowadzono rozmowy ze specjalistami z Serbii, Mongolii, Sudanu i Laosu.

„Międzynarodowe dokumenty kontraktowe na dostawy rosyjskich produktów przeznaczonych do celów wojskowych zostały podpisane ze stronami Sudany i Laosu w ramach kontynuacji rozmów” – poinformowało ministerstwo.

„Planowany transfer rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego ma na celu dalszy rozwój przyjaznych i wzajemnie korzystnych stosunków z partnerami zagranicznymi oraz wzmocnienie sił zbrojnych Laosu i Sudanu” – poinformował rosyjski departament obrony.

 

Jak poinformowano wcześniej na portalu kresy.pl, Aleksander Michejew w rozmowie z agencją prasową Tass w niedzielę przed międzynarodowym forum wojskowo-technicznym Army-2020, przekazał, że rosyjska firma eksportująca broń Rosoboreneksport pracuję nad podpisaniem kilku kontraktów na dostawę sprzętu dla sił zbrojnych i organów ścigania w niektórych afrykańskich państwach.

Rosoboroneksport dąży do poszerzenia listy swoich klientów i asortymentu wojskowego – powiedział. Szef Rosoboroneksportu podał jako przykład starania Rosji o zwiększenie swojej obecności w Afryce Subsaharyjskiej po szczycie Rosja-Afryka w Soczi w 2019 roku, któremu przewodniczył prezydent Rosji Władimir Putin.

„Na przykład w tym roku Rosoboroneksport podpisał pierwszy od 20 lat kontrakt na dostawę sprzętu morskiego produkcji rosyjskiej do jednego z krajów tego regionu. Obecnie trwają prace nad niektórymi projektami na dostawę sprzętu dla innych gałęzi wojskowych oraz dla organów ścigania i agencji antyterrorystycznych” – poinformował Michejew.

Jak poinformowano wcześniej na  portalu kresy.pl, Rosja miała zawrzeć porozumienie z sześcioma państwami afrykańskimi w sprawie zainstalowania na ich terytorium swoich baz wojskowych, podała w środę niemiecka gazeta „Bild”, a za nią portal msn.com. Będzie to rozwinięcie współpracy wojskowej, którą w skali kontynentu Rosjanie prowadzą z 21 afrykańskimi państwami.

Podając te informacje „Bild” powołuje się na tajny dokument Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec. Według niego Rosjanie porozumieli się co możliwości postawienia bazy wojskowej z władzami Egiptu, Madagaskaru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Erytrei, Mozambiku i Sudanu.

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!