Wiadomości

Rosja nie tylko nie wycofuje żołnierzy, ale nawet ściąga kolejnych /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mimo zapewnień Kremla o zakończeniu ćwiczeń i wycofaniu części wojsk spod granic Ukrainy rosyjskich żołnierzy jest tam jeszcze więcej. W ostatnich dniach przybyło ich o około 7 tys. – donosi stacja CNN, powołując się na dane amerykańskich urzędników.

Rosyjskie ministerstwo obrony informowało we wtorek i środę, że niektóre zaplanowane ćwiczenia wojskowe – m.in. na anektowanym Krymie – zostały zakończone i pewna liczba żołnierzy zmierza z powrotem do swoich baz. Doniesień tych nie potwierdziły służby wywiadowcze państw NATO. – Na razie nie ma dowodów, że Rosja wycofuje wojska spod granicy z Ukraina – mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W tym tonie wypowiadali się m.in.: rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, kanadyjska minister obrony Anita Anand, minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Stacja CNN donosi, że wbrew deklaracjom Moskwy siły rosyjskie rozlokowane wzdłuż granicy z Ukrainą zwiększyły się w ostatnich dniach o około 7 tys. żołnierzy. Jak czytamy, „wysoki rangą urzędnik administracji USA” powiedział stacji, że wzrost liczby żołnierzy sprawia, iż zapewnienia Rosji o wycofaniu się są „fałszywe” i ostrzegł, że publiczne otwarcie prezydenta Władimira Putina na dyplomację to tylko pozory.

– Wszystko wskazuje na to, że chodzi im tylko o to, aby publicznie zaoferować dyplomację i mówić o deeskalacji, a faktycznie mobilizować się do wojny – powiedział urzędnik.

Według najnowszych szacunków w bazach pod granicami Ukrainy jest około 150 tys. rosyjskich żołnierzy. Nie zapominajmy przy tym o wojskach DNR i NR, które liczą w sumie ponad 50 tysięcy żołnierzy, a także o armii białoruskiej, która również ściąga swe jednostki w pobliże granicy z Ukrainą…

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!