Wiadomości

Podejrzany o wielomilionowe wyłudzenie VAT w rękach CBA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBA zatrzymali członka zorganizowanej grupy przestępczej, którego działanie naraziło Skarb Państwa na wyłudzenie podatku VAT w wysokości co najmniej 376 mln zł.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali na terenie województwa małopolskiego kolejną osobę w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia w podatku VAT. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Zatrzymany to mężczyzna, członek zorganizowanej grupy przestępczej działającej w latach 2015-2016 na terytorium kilku krajów, w tym Polski, Czech, Słowacji oraz Niemiec. Z poczynionych w sprawie ustaleń wynika, że mężczyzna był związany z jednym z podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na Słowacji, który w ramach przestępczego procederu pozorował działalność gospodarczą w ramach obrotu m.in. produktami spożywczymi w postaci kawy oraz słodyczy.

W wyniku przestępczej działalności podejrzanego usiłowano wyłudzić ze Skarbu Państwa podatek VAT w kwocie niemniejszej niż 376 mln zł.

Mężczyznę przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Usłyszał tam zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw skarbowych i prania brudnych pieniędzy. Sąd zastosował trzymiesięczny areszt wobec podejrzanego.

W tej samej sprawie prokuratura wystąpiła o wydanie Europejskich Nakazów Aresztowania. W wyniku tych działań w roku 2021 zatrzymano dotychczas na terytorium Niemiec, Hiszpanii i Słowacji 4 osoby. Działalność całej grupy zmierzała do niekorzystnego rozporządzania mieniem w wielkich rozmiarach.

Funkcjonariusze CBA nadal prowadzą czynności mające na celu ustalenia miejsca pobytu innych osób zaangażowanych w przestępczy proceder.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!