Wiadomości

Rosja na pół roku zamyka Cieśninę Kerczeńską, Ukraina protestuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja zapowiedziała zamknięcie od przyszłego tygodnia aż do października 2021 r. Cieśniny Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim dla statków i okrętów z innych krajów. Jako powód podano… ćwiczenia wojskowe.

„Takie działania Federacji Rosyjskiej to kolejna próba przejęcia suwerennych praw Ukrainy jako państwa nadbrzeżnego, naruszająca normy i zasady prawa międzynarodowego, gdyż Ukraina ma prawo regulować żeglugę na tych obszarach Morza Czarnego” – stwierdza w wydanym komunikacie ukraiński MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy przypomniało, że takie działania naruszają prawo do swobody żeglugi gwarantowanej dokumentami międzynarodowymi. Zaznaczono, iż ​​Rosja zintensyfikowała w ten sposób swoją eskalację na morzu, a nie tylko na lądzie.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ostro protestuje w związku z tymi działaniami Federacji Rosyjskiej i domaga się natychmiastowego unieważnienia decyzji o nielegalnym zamknięciu niektórych obszarów Morza Czarnego” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Kreml.

Czytaj też:

W Doniecku trwają przygotowania do wybuchu walk na wielką skalę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!