Europa Wiadomości

Rosja masowo wydaje swoje paszporty mieszkańcom Donbasu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal interia.pl prawie 200 tys. paszportów Rosji wydano w ubiegłym roku mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie od niemal sześciu lat toczy się konflikt zbrojny ze wspieranymi przez Moskwę separatystami – informują ukraińskie media.

“W chwili obecnej ponad 196 tys. osób nabyło obywatelstwo Federacji Rosyjskiej” – napisała gazeta internetowa “Ukrainska Prawda”, powołując się na rosyjskie agencje informacyjne. Z tej liczby 136 tys. osób to mieszkańcy samozwańczych republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, zaś około 60 tys. to mieszkańcy innych rejonów Donbasu.

W kwietniu ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował, iż obywatelstwo jego kraju będzie przyznawane mieszkańcom tzw. republik ludowych w Donbasie, czyli terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

W lipcu Putin podpisał dekret, zgodnie z którym uproszczony tryb uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego rozszerzył się na Ukraińców, którzy znajdują się obecnie na terytorium Rosji, a wcześniej mieszkali w Donbasie.

Ukraińska dyplomacja oświadczyła wówczas, że decyzja Kremla o uproszczonym przyznawaniu obywatelstwa mieszkańcom obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie jest nie tylko otwartą ingerencją w jej sprawy wewnętrzne, ale i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy.

Co wy na to?

Źródło: interia.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!