Polska Wiadomości

Rosja ma zamiar ścigać za usuwanie pomników Armii Czerwonej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl strona internetowa Dumy Państwowej informuje, że w federalnym parlamencie Federacji Rosyjskiej w trakcie uchwalania jest nowe prawo, które “kryminalizuje niszczenie lub uszkodzenie grobów wojskowych i obelisków, utrwalających pamięć o poległych w obronie Ojczyzny. Maksymalna kara to grzywna w wysokości do pięciu milionów rubli lub kara pozbawienia wolności na okres do pięciu lat”.

Deputowani Dumy poparli w pierwszym czytaniu projekt ustawy o “odpowiedzialności za niszczenie lub uszkodzenie grobów wojskowych, pomników i innych obiektów, utrwalających pamięć o poległych w obronie Ojczyzny lub dniom wojskowej chwały Rosji”. Kodeks karny zostanie uzupełniony artykułem 243.4. z inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina.

– Zniszczenie grobów wojskowych, zniszczenie zabytków i obelisków wzniesionych ku pamięci Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to wandalizm, którego nie można usprawiedliwić – powiedział przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin. – Musimy szanować pamięć o tych, bez których zwycięstwo nad faszyzmem byłoby niemożliwe, którym zawdzięczają życie i dobrobyt. Bardzo ważne jest, aby chronić tych, którzy sami nie mogą już bronić siebie (…) Musimy zrobić wszystko, aby pamięć była chroniona niezależnie od tego, kto jest u władzy – lewej lub prawej. I to właśnie robi Władimir Putin, trzeba to przyznać – powiedział.

Jak zauważa Onet, “po wejściu przepisów w życie rosyjska prokuratura będzie mogła ścigać np. polskich urzędników i polskie instytucje państwowe i samorządowe, które podejmują decyzje o likwidacji np. pomników wdzięczności Armii Radzieckiej”. Jednakże w takich przypadkach, to “nie będzie miało praktycznych skutków, bowiem nie ma szans na wydanie ich Rosji przez własne kraje”. Mimo to trzeba unikać wjazdu na teren Rosji lub krajów z nią zaprzyjaźnionych, “Rosja bowiem będzie zapewne wysyłać za nimi międzynarodowe listy gończe”.

Niech próbują…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!