Europa Wiadomości

Rosja: Katoliccy biskupi apelują o zaprzestanie działań wojennych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl biskupi katoliccy Rosji wezwali do zaprzestania wojny z Ukrainą. „Wzywamy wszystkich polityków, od których zależy podjęcie tej decyzji, do zakończenia tego konfliktu”, napisali we wspólnym oświadczeniu wydanym 24 lutego wieczorem w Moskwie. Oświadczenie nie wymienia jednak ani przywódcy Kremla Władimira Putina ani nie mówi wprost, że to Rosja zaatakowała Ukrainę militarnie.

„Podobnie jak wszyscy, również i my jesteśmy głęboko wstrząśnięci, że pomimo wielkich wysiłków na rzecz pojednania, konflikt polityczny między Rosją a Ukrainą przerodził się w konfrontację zbrojną”, ubolewa pięciu biskupów katolickich. „Ta konfrontacja przynosi śmierć i zniszczenie oraz zagraża bezpieczeństwu całego świata”, napisali w swoim oświadczeniu katoliccy biskupi Rosji i podkreślili, że narody rosyjski i ukraiński nie tylko mają wspólną historię, ale także w przeszłości bardzo ucierpiały z powodu „szaleństwa wojny”.

Według biskupów ci, którzy prowadzą działania wojenne, muszą ponieść odpowiedzialność, ponieważ od ich obecnych decyzji zależy bieg przyszłych stuleci. Jednocześnie biskupi wezwali do modlitw i Mszy świętych w intencji pokoju.

Biskup Saratowa w południowo-zachodniej Rosji, Klemens Pickel, napisał na swoim blogu: „Dziś modliliśmy się od rana do wieczora. Nie było nic ważniejszego”. Mniej niż jeden procent Rosjan jest katolikami.

Czy apele poskutkują?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!