Wiadomości

Rosja chce rzucić do walki przeciw Ukrainie czołgi T-14 Armata?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow poinformował na swoim kanale Telegram o prowadzonych szkoleniach załóg nowoczesnych czołgów T-14, które mają trafić na Zachód. Tym samym możemy się spodziewać w niedalekim czasie bojowego debiutu rosyjskiej platformy, z którą rosyjski przemysł zbrojeniowy ma poważne problemy.

Po raz pierwszy prototyp czołgu T-14 Armata został zaprezentowany 9 maja 2015 roku podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym zorganizowanego z okazji Narodowego Święta Zwycięstwa i Wolności. W ramach ambitnych planów Rosja zamierzała zakupić 2 300 czołgów T-14 w latach 2015-2020. Wozy bojowe trafić miały w pierwszej kolejności do 2 Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej im. M. Kalinina.

Sankcje gospodarcze nałożone w ramach pierwszej fazy rosyjskiej inwazji na Ukrainę, niewystarczające finansowanie oraz problemy w samym rosyjskim przemyśle zbrojeniowym doprowadziły do przesunięcia terminu dostaw czołgów do wojska rosyjskiego. W listopadzie br. portal Moscow Times informował zaś o wstrzymaniu realizacji tego programu. Według doniesień rosyjskich mediów do tego czasu Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej miały otrzymać zaledwie około 20 czołgów T-14 od przedsiębiorstwa rosyjskiego Urałwagonzawod, które odpowiedzialne jest za projekt oraz produkcję czołgów z rodziny T-14.

Media rosyjskie informowały o realizowanych szkoleniach zagłów nowoczesnych czołgów T-14 na poligonie zlokalizowanym w pobliżu Kazania. Niedawno zaś załogi czołgów T-14 miały realizować koordynację bojową o czym pisał na kanale Telegram rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow. Szkolenia i zgrywanie załóg może wskazywać na plany wysłania tych czołgów na front. Byłyby to tym samym bojowy debiut rosyjskiej platformy.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!