Wiadomości

Ropuchy przybyły do portu w Sewastopolu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zespół rosyjskich okrętów desantowych, który z górą trzy tygodnie temu opuścił Bałtyk, dotarł do portu w Sewastopolu. Chodzi jeden okręt typu Ivan Gren i pięć okrętów typu Ropucha.

15 stycznia z Bałtijska wyszły trzy desantowe Ropuchy. Były to Mińsk (127), Kaliningrad (102) i Koroljow (130), należące do 71. Brygady Okrętów Desantowych Floty Bałtyckiej. 17 stycznia okręty te opuściły Bałtyk, a 18 stycznia to samo uczynił zespół desantowy Floty Północnej. W jego skład wchodzą: jeden okręt typu Ivan Gren i dwa typu Ropucha. Są to Piotr Morgunow (017), Oliengorskij Gornjak (012) i Gieorgij Pobiedonosiec (016), należące do 121. Brygady Okrętów Desantowych.

Wszystko wskazuje na to, że okręty te przewożą rosyjską piechotę morską, przy czym zapewne są to pododdziały należące do 336. Samodzielnej Gwardyjskiej Białostockiej Brygady Piechoty Morskiej (JW nr 06017) z Bałtijska.

Pojedynczy desantowiec typu Ropucha może przewozić 10 czołgów podstawowych i 340 żołnierzy lub 12 BTR-ów i 340 żołnierzy lub 3 czołgi podstawowe, 3 samobieżne moździerze 2S9 Nona-S, 5 MT-LB, 4 ciężarówki wojskowe i 313 żołnierzy lub 500 ton ładunku. Okręt klasy Ivan Gren może transportować 40 BTR-ów lub BWP i 300 żołnierzy.

Tymczasem wczoraj Rosja ogłosiła zamknięcie znacznej części Morza Czarnego i większości Morza Azowskiego, a to w związku z ćwiczeniami rakietowymi i artyleryjskimi, które mają być prowadzone w okresie od 13 do 19 lutego.

“Nie chcemy jakiejkolwiek paniki, ale wygląda to jak przygotowywanie się na coś w rodzaju „blokady morskiej” ukraińskich portów. O tym ostrzegaliśmy od 2 lat… Trzeba to powstrzymać. Na najwyższym międzynarodowym poziomie. A panika nie jest potrzebna, bo na słowo „blokada” armatorzy jako pierwsi zmienią plany… Trzeba zjednoczyć wszystkie wysiłki. I to już” – napisał na facebooku Andrij Klimienko.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!