Wiadomości

PIP skontroluje przestrzeganie ograniczenia handlu w niedziele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal tysol.pl przypomina, że o przeprowadzenie takiej kontroli apelował 8 lutego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

W niedzielę, 13 lutego, Państwowa Inspekcja Pracy pilotażowo skontroluje otwarte placówki handlowe, w których zachodzi podejrzenie łamania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni – poinformowano na stronie PIP.

Przypominamy, że o przeprowadzenie takiej kontroli apelował 8 lutego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w związku z nieprzestrzeganiem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę przez francuską sieć sklepów Intermarche.

Sieci handlowe próbowały omijać ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, wykorzystując patent na „placówkę pocztową”, a po uszczelnieniu przepisów także na „dworzec autobusowy” czy „czytelnię książek”. Solidarność zabiega o przestrzeganie przepisów i respektowanie prawa pracowników handlu do wolnych niedziel.

– Apeluję do przedsiębiorców, aby rozważyli podjęte decyzje biznesowe pod kątem obowiązujących przepisów i nie prowadzili działalności pozorowanej. A jeżeli mają wątpliwości, zachęcam do skontaktowania się z Państwową Inspekcją Pracy. My się podzielimy swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie – zaapelowała Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy.

– Jeżeli stwierdzimy ponad wszelką wątpliwość, że ma miejsce celowe obchodzenie obowiązujących przepisów – kontynuuje szefowa PIP – będziemy zdecydowanie stosowali wszelkie dostępne nam środki prawne. Istnieje możliwość zakwalifikowania takiego działania jako wykroczenie, a wtedy kary finansowe wynoszą nawet 100 tysięcy złotych. W uzasadnionych przypadkach można też zakwalifikować ten czyn jako przestępstwo naruszające prawa pracownicze.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!