Wiadomości

Roman Giertych w szpitalu. “Czynności zaplanowane z zatrzymanym zostały zawieszone”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Czynności zaplanowane z zatrzymanym zostały zawieszone” – usłyszał reporter RMF FM Mateusz Chłystun. Żona adwokata Barbara Giertych opublikowała nad ranem tweeta, w którym stwierdziła: „Po rozmowie z lekarzami dowiedziałam się, że stan Romana Giertycha jest poważny, zagrażający zdrowiu i życiu”.

Roman Giertych – znany adwokat, pełnomocnik m.in. Donalda Tuska i adwokat jego syna Michała; kiedyś wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, a obecnie krytyk działań Prawa i Sprawiedliwości – został zatrzymany w czwartek wczesnym popołudniem przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze sprawą z lat 2010-14.

Jak informował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, zatrzymanych zostało w sumie 12 osób – obok Giertycha m.in. znany biznesmen Ryszard K. – a zebrany przez CBA materiał dowodowy wskazuje na udział zatrzymanych w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków i prania pieniędzy. Chodzić ma o 92 mln złotych.

Po zatrzymaniu Roman Giertych został przewieziony do swojego domu w podwarszawskim Józefowie, gdzie rozpoczęło się przeszukanie, przeszukiwana była również jego kancelaria adwokacka na Nowym Świecie w Warszawie.

Podczas przeszukania w willi adwokat zasłabł. Karetka zabrała go nieprzytomnego do szpitala.

W tej sytuacji – jak usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu reporter RMF FM Mateusz Chłystun – zaplanowane przez śledczych „czynności z zatrzymanym zostały zawieszone”, a ich wznowienie zależy od stanu zdrowia adwokata i opinii lekarzy na temat tego, czy może on być przesłuchany przez śledczych. Jeśli lekarze uznają, że może się tak stać, Giertych zostanie doprowadzony do poznańskiej prokuratury.

Pierwotny plan zakładał spotkanie z prowadzącymi śledztwo dzisiaj wcześnie rano: Giertych miał zostać przewieziony do stolicy Wielkopolski po zakończeniu przeszukania w jego podwarszawskiej willi.

Czytaj też:

Córka Romana Giertycha: Tata zemdlał podczas przeszukania domu

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!