Historia Wiadomości

Rodziny ofiar Grudnia 1970 rozczarowane, iż winni nie zostali osądzeni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jesteśmy zawiedzeni, że po 48 latach sprawcy Grudnia’70 nie zostali ukarani – powiedział Marian Drabik, prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar „Grudzień’70”.

W proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, w grudniu 1970 roku przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby a ponad 1160 zostało rannych.

Marian Drabik wskazuje, że mimo upływu lat sprawiedliwości wciąż nie stało się zadość.

– 48. rocznica Grudnia’70 mija i jesteśmy bardzo zawiedzeni, bo po 48 latach sprawcy tych wydarzeń nie zostali ukarani. Właściwie sprawcy już poumierali, a my jako ci, którzy zostali poszkodowani nie zostaliśmy nawet uhonorowani, nie dostaliśmy odszkodowań za te dni, które wówczas przeżyliśmy – podkreśla prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar „Grudzień’70”.

Uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia’70 odbywają się dziś w Gdyni. Rano obchody odbyły się przed pomnikiem upamiętniającym ofiary tragedii. Uczestnicy złożyli kwiaty oraz wysłuchali apelu poległych.

Drugą, popołudniową część gdyńskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. rozpocznie Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!